17:31 1/9/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: 1-0
Γήπεδο: Άνφιλντ

Μία από τις καλύτερες εκκινήσεις της σε πρωτάθλημα πραγματοποιεί η Λίβερπουλ, που κέρδισε και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με 1-0 και βρίσκεται μόνη πρώτη, έχοντας το απόλυτο τρία στα τρία. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με τον συνήθη ύποπτο, Στάριτζ και στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από την άχρωμη Γιουνάιτεντ...

Με γκολ από τα αποδυτήρια

ξεκίνησε η Λίβερπουλ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Τζέραρντ έκανε το κόρνερ, ο Αγκερ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Στάριτζ με δεύτερη νίκησε τον Ντε Χέα κι έκανε το 1-0. Στο 6' και στο 7' τα σου των Φαν Πέρσι και Κουτίνιο πέρασαν άουτ, ενώ στο 10' ο Μινιολέ σταμάτησε το πλασέ του Γουέλμπεκ. Στο 15ο λεπτό ο Τζόνσον έκοψε όμορφα τον Γουέλμπεκ και από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και η Λίβερπουλ πήγε στο ημίχρονο με ένα γκολ μπροστά.

Στο 52' το σουτ του Γιανγκ κόντραρε και δεν πήγε στα δίχτυα ενώ στο 77' ο Μινιολέ είπε όχι σε δυνατό σουτ του Νάνι. Ο Μινιολέ απέκρουσε και το πλασέ του Τσικαρίτο στο 82ο λεπτό και στο 87΄ο Φαν Πέρσι βγήκε απέναντι στον κίπερ της Λίβερπουλ, αλλά πλάσαρε άστοχα. Στις καθυστερήσεις ο Ντε Χέα είπε όχι σε σουτ του Στέρλινγκ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον (79' Γουίσντομ), Ενρίκε, Άγκερ, Σκρτελ, Λούκας, Χέντερσον, Τζέραρντ, Κουτίνιο (84' Λουίς Αλμπέρτο,), Άσπας (60' Στέρλινγκ), Στάριτζ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς (37' Βαλέντσια), Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Γκιγκς (73' Τσικαρίτο), Κλέβερλι, Κάρικ, Γιάνγκ (63' Νάνι), Φαν Πέρσι, Γουέλμπεκ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ- ΣΟΥΟΝΣΙ: 0-2
Γήπεδο: Χόθορνς

Επιτέλους βαθμοί για τη Σουόνσι, που επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Γουέστ Μπρομ

Στο 16ο λεπτό ο Μόρισον έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ στο 22' η Σουόνσι άνοιξε το σκορ. Ο Ντέιβις έκανε τρομερό σουτ και άφησε άγαλμα τον Μίχιλ. Στο 31ο λεπτό ο Ανελκά αστόχησε από καλή θέση και στο 81' ο Ερνάντες είχε δοκάρι για τη Σουόνσι.

Τελικά στο 83', ο Μϊτσου τροφοδότησε τον Ερνάντες που από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Μίχιλ, Τζόουνς, ΜακΌλεϊ, Όλσον, Ρίτζουελ, Μόρισον (46' Ντόρανς), Γιάκομπ (75' Μπεραχίνο), Μουλούμπου, Σινκλέρ (75' Ρόζενμπερκ), Ανελκά, Λονγκ

ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Ρανχέλ, Γουίλιαμς, Τσίκο Φλόρες, Ντέιβις, Κάνιας, Σέλβεϊ, Μίτσου, Ράουτλετζ (71' Ποθουέλο), Ερνάντες, Μπονί (67' Ντε Γκουζμάν)