21:27 19/4/2014 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 35η αγωνιστική

ΤΣΕΛΣΙ-ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπριτζ

Ήττα σοκ για την Τσέλσι που έχασε με 2-1 από την Σάντερλαντ και πλέον αν η Λίβερπουλ κερδίσει αύριο κάνει τεράστιο βήμα προς τον τίτλο. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Πογέτ αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ από το 12ο λεπτό

χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ετό από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν. Μόλις όμως έξι λεπτά μετά ο Γουίκαμ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Σβάρτσερ σε μακρινό σουτ του Μάρκος Αλόνσο και έκανε το 1-1. Στο 81' ήρθε νέο σοκ για τους "μπλε" με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι σε ανατροπή του Άλτιντορ από τον Αθπιλικουέτα. Ο Μπορίνι δεν αστόχησε και έκανε το 1-2.

ΤΣΕΛΣΙ: Σβάρτσερ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρεζ, Μάτιτς, Σάλαχ (65'Σίρλε), Όσκαρ (58'Μπα), Γουίλιαν, Ετό'ο (73'Τόρες)

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Βεργίνι, Ο'Σέι, Μπράουν, Αλόνσο, Κάτερμολ, Τζόνσον (65'Άλτιντορ), Λάρσον (93'Σελούτσκα), Κόλμπακ, Μπορίνι, Γουίκαμ (65'Τζιακερίνι)