Αυτοκτόνησε η Ξάνθη

22:35 18/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με το... δεξί ξεκίνησε στην εφετινή Σούπερ Λίγκα ο Ολυμπιακός. Ένας κακός Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Ξάνθης, η οποία για 86 λεπτά κρατούσε το ματς στα χέρια της. Στα τελευταία λεπτά οι Ακρίτες έμειναν με δέκα παίκτες και δεν άντεξαν στην πίεση των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι με Πάντελιτς και Τζιμπούρ γύρισαν το ματς. Το ματς Η Ξάνθη μπήκε
δυνατά στο ματς και στο 14' «πάγωσε» το Καραϊσκάκη. Ο Μαρσελίνιο με ένα καταπληκτικό σουτ στην κλειστή γωνία του Κοστάντσο άνοιξε το σκορ και... οι μουρμούρες ξεκίνησαν. Ο Ολυμπιακός άργησε να συνέλθει, ωστόσο εκμεταλλευόμενος και το γεγονός πως οι Ακρίτες οπισθοχώρησαν, βγήκε μπροστά. Έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες όπως η κεφαλιά του Τζιμπούρ στο 37' και στο 45' και η προβολή του Μέλμπεργκ στο 43' αλλά το 0-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά, ρίσκαρε με την είσοδο των Πάντελιτς και Μοδεστό και «βομβάρδιζε» την περιοχή του Βιβιανί. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσω αντεπιθέσεων τους «ερυθρόλευκους», χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται ανορθόδοξα και εκτός από κάποια σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ποτέ δεν απείλησε αισθητά την εστία του Βιβιανί. Η Ξάνθη, στα τελευταία λεπτά δεν έκανε ότι έπρεπε ώστε να κρατήσει το 0-1, μιας και ούτε μπάλα κράτησε ούτε χρόνο δεν κέρδισε. Αντιθέτως, έψαξε και το 0-2. Και τελικά στο 86' ο Πάντελιτς με κεφαλιά ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό. Και σα να μην έφτανε αυτό έμεινε και με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Εντιμάρ στο 88'. Ο Ολυμπιακός, πλέον και με παίκτη παραπάνω, έκλεισε στα «καρέ» της την Ξάνθη, η οποία δεν άντεξε και στο 90+4' ο Τζιμπούρ με κεφαλιά έκανε το 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους «ερυθρόλευκους». Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κονστάντσο, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Τοροσίδης (57' Μοδεστό), Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Τζεμπούρ, Φουστέρ (69' Μακούν), Αμπντούν (57' Πάντελιτς), Μιραλάς ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Βάλλας, Ντάνι, Βασιλακάκης, Σουάνης (65' Μάρα), Μαρσελίνιο (76' Bλαχοδήμος), Πόι, Καζάκης (55' Ντίκα) ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Βοσκάκης (Ρεθύμνου) ΒΟΗΘΟΙ Καρατζίκας (Αθηνών), Δημόπουλος (Μακεδονίας)