«Αυτοκτόνησε» στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

19:47 21/12/2014 - Πηγή: AEK365

Αυτοκτονία στη Θεσσαλονίκη για την ΑΕΚ της Καρδιάς. Συγκεκριμένα, η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πλήρωσε τα λάθη που έκανε σε κρίσιμα σημεία προς τα τέλη των σετ και βρέθηκε να χάνει με 3-0 σετ από τη ΜΕΝΤ για την 9η αγωνιστική

του Πρωταθλήματος της Volleyleague.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε καλό ρυθμό στο ματς και διατήρησε μια μικρή διαφορά (6-8) απέναντι στη ΜΕΝΤ, που δεν μπορούσε να αντιδράσει ουσιαστικά. Οι «κιτρινόμαυροι», όμως έχασαν την ψυχραιμία τους και με διαδοχικά λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά (20-19) σε κρίσιμο σημείο. Αυτό ήταν κάτι που τους βοήθησε να φτάσουν στο 1-0 στα σετ.
Στο δεύτερο σετ και πάλι η Ένωση έδειξε να είναι αυτή που θα κυριαρχήσει, καθώς λειτούργησε σωστά σε μπλοκ,υποδοχή και σερβίς και έφτασε να προηγείται με ευκολία (14-20). Κάποια λάθη και πάλι, όμως σε κρίσιμο σημείο δεν της έδωσαν τη δυνατότητα να φτάσει στην ισοφάριση,με την ΜΕΝΤ να το εκμεταλλεύεται και να προσπερνάει πάλι στο σκορ (23-24), κάνοντας τελικά το 2-0 στα σετ από το πουθενά.
Έπειτα, η ομάδ ατης Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που προηγήθηκε, ωστόσο η Ένωση έκανε την επιστροφή και στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι με τις ισοπαλίες να είναι το κύριο χαρακτηριστικό. Κάποιες λάθος επιλογές ήταν αυτές όμως που έδωσαν προβάδισμα με 30-28 στη ΜΕΝΤ, η οποία έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 28-26, 30-28.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. - 64% υπ - 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. - 50% υπ -25% άριστες), Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1.

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ - 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ - 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.