Αγχωτική νίκη για ΑΕΚ

18:59 20/1/2013 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ δεν έδειξε το συνηθισμένο της πρόσωπο, παρόλα αυτά κατάφερε να νικήσει με 78-74 την Ένωση Ιλίου. Συγκεκριμένα, η Βασίλισσα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β Εθνικής κατάφερε να φορτσάρει στο τέλος να συνεχίσει με νίκη, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Άσχημα ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, αφού η νωθρή της εμφάνιση

έδωσε το δικαίωμα στην Ένωση Ιλιού να πάρει προβάδισμα (11-16) και να απειλεί τους γηπεδούχους με την πολύ καλή άμυνα. Στην πορεία, όμως και με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν το αμυντικό και επιθετικό τους κομμάτι και πήραν κεφάλι στο σκορ (28-23). Αυτή η εικόνα άλλαξε προς το τέλος και το ημίχρονο βρήκε πίσω την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με 35-40.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ΑΕΚ, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 10 πόντων (35-45) και να δυσκολέψουν τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Αυτό, όμως τους πείσμωσε και προσπάθησαν να μειώσουν, κάτι που έκαναν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-56). Στο τέλος, η Ένωση μπήκε με φόρα και αποφασισμένοι να μην χάσει βαθμούς. Έτσι, δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας (69-62), η οποία στη συνέχεια με καθαρό μυαλό έφτασε στο 78-74 και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-40,54-56, 78-74.

AEK (Ζιάγκος): Φαλέκας, Τζόλος, Πολυτάρχου, Κουκουράβας, Γκιζόγιαννης, Βεσκούκης, Κοψαύτης, Σιαμανδούρας, Δέσπος, Καπετζόγλου.