Ανατροπή με τσαμπουκά στη ζούγκλα του Αιγάλεω

14:11 5/1/2014 - Πηγή: AEK365

Μία ΑΕΚ με τσαμπουκά, μία ΑΕΚ με πάθος, πήγε στη ζούγκλα που δημιούργησαν πρώτα οι οπαδοί του Αιγάλεω (ή μήπως και άλλης ομάδας που έπαιζε... χθες;), αλλά και οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας και έφυγε νικήτρια με 1-2. Για να πάρει αυτό το τρίποντο όμως η Ένωση έγιναν τα απίστευτα. Μιλάμε για μία πραγματική ζούγκλα, για ένα ματς που

ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση, διακόπηκε πάνω από 10 φορές (από τη μία το... ξύλο που έπαιζαν οι παίκτες του Αιγάλεω και από την άλλη τα αντικείμενα που έριχναν οι... οπαδοί τους (;)) και τελείωσε μέσα σε σκοτάδι και μια φωτιά να καίει στο πέταλο των γηπεδούχων! Η Ένωση όπως προείπαμε όμως έδειξε χαρακτήρα σαν αντρική ομάδα. Οι παίκτες έδειξαν πως γνώριζαν τι τους περιμένει και από το πρώτο λεπτό έβγαλαν πάθος και δύναμη. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη αρχικά με πέναλτι του Πλατέλλα (στο 52') και κατόπιν φανταστικό γυριστό σουτ του Μπρέσεβιτς (στο 87') πήραν ένα ΑΝΤΡΙΚΙΟ τρίποντο.

Το ματς

Ο Δέλλας ξεκίνησε το ματς όπως αναμενόταν, με αρκετές αλλαγές δηλαδή. Διάταξη δεν άλλαξε (4-2-3-1), όμως χρησιμοποίησε τον Γεωργέα δίπλα στον Σταθάκη στα στόπερ, επανέφερε τον Αργυρίου στη βασική ενδεκάδα ως δεξί μπακ, τοποθέτησε εκ νέου τον Πεταυράκη αριστερά στην άμυνα, πέρασε τον Ρόβα ως αμυντικό χαφ δίπλα στον Κορδέρο, έδωσε άλλη μία ευκαιρία στον Πόποβιτς ξεκινώντας τον ως δεξί εξτρέμ, αριστερά έπαιξε ο Πλατέλλας, με τον Ανάκογλου να αγωνίζεται ως επιτελικός χαφ πίσω από τον Μπρέσεβιτς. Η εικόνα του ματς ήταν όπως και στα αρκετά προηγούμενα παιχνίδι της Ένωσης: Μία ΑΕΚ να έχει την κατοχή, τον αντίπαλο να αμύνεται μαζικά και σε μία κόντρα επίθεσή τους να κάνουν το γκολ... Σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΚ προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι, έχοντας την κατοχή, όμως δυσκολευόταν αφάνταστα από το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων, να δημιουργήσει, ενώ και τα όποια στημένα κέρδισαν οι κιτρινόμαυροι πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Οι παίκτες του Αιγάλεω είχαν σαφή εντολή να πάνε τον αγώνα στη δύναμη. Και το έκαναν... Άμυνα και ξύλο έπαιζαν, με τους παίκτες του Δέλλα να μη μπορούν να βγάλουν φάσεις για γκολ. Είναι χαρακτηριστικό πως σε όλο το πρώτο ημίχρονο δύο καλές ευκαιρίες μετρήσαμε για την ΑΕΚ και η δεύτερη, αμέσως μετά το γκολ του Αιγάλεω στο 37', με τον Πεταυράκη (η πρώτη ήταν με τον Μπρέσεβιτς).

Ένα γκολ, που ήρθε στη μοναδική ευκαιρία του Αιγάλεω και προήλθε μετά από ντόμινο λαθών και... ατυχίας: Αρχικά ο Σταθάκης δεν μπορεί να ανακόψει τον σκόρερ (Δουκάκης), βγήκε από τα πλάγια, έκανε ένα αδύναμο πλασέ, όμως η μπάλα παίζει άσχημο παιχνίδι στον Γεωργέα, που τον βρήκε στον βηματισμό του και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Καραγκιολίδη να είναι νοκ άουτ από την εξέλιξη της φάσης. Η ΑΕΚ από το... πουθενά (σε ένα ακόμα ματς) βρέθηκε πίσω στο σκορ και χωρίς να πείθει κλήθηκε να γυρίσει τον αγώνα. Αξίζει πάντως να τονιστεί πως στο σκληρό παιχνίδι του Αιγάλεω οι παίκτες του Δέλλα δεν έμειναν αμέτοχοι... Αντιδρούσαν, έπαιζαν κι αυτοί ξύλο, όμως το σκληρό παιχνίδι έριχνε το ρυθμό και δεν βοηθούσε στο να υπάρχει ψυχραιμία, προκειμένου να κάνει τη μεγάλη φάση.

Και το ξύλο έπεφτε βροχή και η ΑΕΚ παλικάρι

Στην επανάληψη και όντας η ΑΕΚ με την πλάτη στον τοίχο, ο Δέλλας έβγαλε στο 46' τον μέτριο Πόποβιτς, πέρασε στο ματς τον Ντακόλ, χρησιμοποίησε τον βραζιλιάνο δίπλα στον Μπρέσεβιτς με στόχο να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή και να φτάσει η ομάδα σε ένα γκολ. Το γκολ ήρθε... Και ήρθε με τον Πλατέλλα πολύ γρήγορα στην επανάληψη (52') με πέναλτι, το οποίο κέρδισε τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Κορδέρο. Η ΑΕΚ έκανε το 1-1 γρήγορα και είχε μπροστά της σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο να φτάσει στην ολική ανατροπή. Για να τα καταφέρει όμως έπρεπε να περάσει από τη ζούγκλα του Αιγάλεω... Οι παίκτες των γηπεδούχων, συνέχιζαν να βαράνε στο...ψαχνό τους παίκτες της, τα είχαν με τον Κορδέρο, το ματς διακόπηκε ουκ ολίγες φορές και έπρεπε να φτάσουμε στο 70' για να αρχίσει να παίζει η ΑΕΚ καλό ποδόσφαιρο, βάζοντας τη μπάλα κάτω και κάνοντας φάσεις η μία πίσω από την άλλη... Νωρίτερα ο Δέλλας είχε κάνει τις κινήσεις του από τον πάγκο: Πέρασε στο ματς τον Γροντή (στο 60') στη θέση του Αργυρίου, τοποθετώντας τον νεαρό μέσο της ΑΕΚ αριστερό εξτρέμ και ο Ανάκογλου πήγε δίπλα στον Κορδέρο, ο Ρόβας γύρισε στα στόπερ και ο Γεωργέας δεξί μπακ.

Η ΑΕΚ λοιπόν, άρχισε να... ηρεμεί το παιχνίδι, έκανε φάσεις για να φτάσει στο γκολ πολύ πριν το 87' όταν μετά από μία φάση διαρκείας ο Ιβάν Μπρέσεβιτς με εντυπωσιακό βολ-πλανέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2! Αυτό ήταν... Η απόλυτη ανατροπή, μια παθιασμένη ανατροπή στη ζούγκλα του Αιγάλεω. Μετά το 1-2 της ΑΕΚ, οι οπαδοί του Αιγάλεω (αν και μόνο οπαδοί του... Αιγάλεω δεν πρέπει να ήταν από τα συνθήματα που φώναζαν!) μπήκαν στο γήπεδο κάνοντας νέα επεισόδια, με τον διαιτητή να αποχωρεί μέσα από βροχή αντικειμένων για τα αποδυτήρια διακόπτοντας την αναμέτρηση...

Προσωρινά όμως όπως φάνηκε καθώς η ΑΕΚ αν και θα μπορούσε να πράξει διαφορετικά, βγήκε ξανά στο γήπεδο (όπως είχε κάνει και στην Τούμπα πριν χρόνια), ζήτησε να συνεχιστεί και να τελειώσει κανονικά το ματς (παρά τις φωτιές και τα αντικείμενα που έπεφταν βροχή από τους οπαδούς του Αιγάλεω) προκειμένου να μην τιμωρηθούν με βαριά ποινή οι γηπεδούχοι. Έτσι το ματς μέσα σε σκοτάδι και με φωτιά να καίει στο πέταλο των οπαδών του Αιγάλεω (;) έληξε, με την ΑΕΚ νικήτρια (1-2).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΙΓΑΛΕΩ: Κουρεπίνης, Παπουτσής, Ταμπάκης, Στριμμένος, Κουτσοδήμος, Κουμπούλης, Δουκάκης, Μαυρομμάτης (44' Σταύρου), Μιχαήλ (82' Τζανετάκος), Τουρνάς, Παυλίδης

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου (60' Γροντής), Πεταυράκης, Γεωργέας, Ρόβας, Κορδέρο, Σταθάκης, Πόποβιτς (46' Ντακόλ), Πλατέλλας, Ανάκογλου, Μπρέσεβιτς

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

17.54 Μετά από μισή ώρα αφού τελείωσε το ματς, οι παίκτες της ΑΕΚ καταφέρνουν να μπουν επιτέλους στα αποδυτήρια, χωρίς προβλήματα!

17.41 Οι διαιτητές τρώνε απίστευτες καρακλιές, ενώ μπαίνουν στη φυσούνα! Οι παίκτες της ΑΕΚ παραμένουν στο κέντρο του γηπέδου

17.40 Το ματς έχει λήξει. Οι παικτες της ΑΕΚ όμως και οι διαιτητές παραμένουν στο γήπεδο, καθώς δεν μπορούν να μπουν στη φυσούνα...

16.55 Απίστευτα πράγματα, με τον ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ του Αιγάλεω να προκαλεί στα... ίσια και μέσα στο γήπεδο τον Κορδέρο, φωνάζοντας στον Ισπανό πως "θα τα πούμε έξω"!

16.29 Πολλά αντικείμενα πέφτουν πάνω στον Καραγκιολίδη, από οπαδούς του Αιγάλεω λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο

15.28 Με 28 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας

15.27 Οι Τσιρίλο και Τσούπρος έμειναν εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή από τον Δέλλα

15.25 Ξεκινά σε λίγα λεπτά το ματς

15.21 Πάνω από 2.500 οπαδοί της ΑΕΚ βρίσκονται στο γήπεδο!

15.15 Τώρα αποχωρούν και οι αστυνομικές δυνάμεις. Οι δύο ομάδες κάνουν προθέρμανση

15.12 Οι παίκτες και των δύο ομάδων βγαίνουν στο γήπεδο και πηγαίνουν προς τη σέντρα. Στο γήπεδο ακόμα βρίσκονται αστυνομικοί, όχι όμως και οι διαιτητές... Ήδη μετράμε 12 λεπτά καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα

15.04 Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια. Γίνονται διαβουλεύσεις προκειμένου να αποφασιστεί τι θα γίνει με το ματς

14.58 Οι δύο ομάδες παραμένουν στα αποδυτήρια, αν και το ματς είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 3

14.48 Μετά την ένταση που υπήρξε οι οπαδοί των δύο ομάδων έχουν επιστρέψει στις θέσεις τους. Έχει μείνει η αστυνομία εντός αγωνιστικού χώρου, η κατάσταση δείχνει να ηρεμεί αλλά πρέπει πρώτα να καθαρίσει το γήπεδο