Αήττητη με «πεντάρα» η Πόρτο

13:45 7/9/2011 - Πηγή: AEK365
SUPERLIGA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ 3η αγ. Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε η Πόρτο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος στην έδρα της Λεϊρία αλλά αυτό δεν εμπόδισε την πρωταθλήτρια να επικρατήσει με 5-2 και να παραμείνει μόνη πρώτη και αήττητη. Στο 28ο λεπτό ο Ροντρίγκες έδωσε το προβάδισμα στην Πόρτο και οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλέμπερ διπλασίασε τα τέρματα για λογαριασμό της πρωταθλήτριας Πορτογαλίας. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεϊρία μπήκε ξανά στο παιχνίδι, προσωρινά, χάρη στο γκολ του Αλμέιδα στο 51ο λεπτό αλλά η Πόρτο είχε απάντηση με τον Ροντρίγκες στο 64ο και τον Κλέμπερ στο 74ο λεπτό να κάνουν το 4-1. Η Λεϊρία πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γκαούτσο στο 78ο λεπτό για να έρθει ο Βαρέλα στις καθυστερήσεις να διαμορφώσει το τελικό 5-2 για την Πόρτο.