Ακάθεκτος ο ΟΦΗ

19:46 22/1/2012 - Πηγή: AEK365

Σημαντικό διπλό επί του Λεβαδειακού πήρε ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί πιο αποτελεσματικοί νίκησαν με 2-0 για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα και συνέχισαν την καλή τους πορεία στην διοργάνωση. Ενώ οι Βοιωτοί παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς.

Το ματς

Λεβαδειακός και ΟΦΗ ξεκίνησαν την αναμέτρηση χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία, με το ματς να χαρακτηρίζεται παιχνίδι κέντρου και τους

γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο των κινήσεων, αλλά και την κατοχή της μπάλας, χωρίς κάποια ουσία. Ωστόσο οι Κρητικοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Παπουλή, στο 33ο λεπτό. Ο Μάντζιος έκανε ωραία κίνηση και πέρασε τη μπάλα στον Παπουλή, που έκανε ωραία κίνηση και με πλασέ τελείωσε ωραία τη φάση. Λίγο αργότερα ο Λεβαδειακός είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το ματς, αλλά ο Κάρολ απέκρουσε το σουτ του Σουμπίνιο σε τετ α τετ. Στην συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και το 10 έμεινε μέχρι την λήξη.

Στην συνέχεια οι Βοιωτοί προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και πάλι δεν υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα, αφού ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε σημαντικές ευκαιρίες. Μια από τις πιο σημαντικές σημειώθηκε στο 55ο λεπτό, όταν ο Μάντζιος βρέθηκε μόνος με τον Κυριακίδη, ο οποίος έκανε τρομερή επέμβαση. Δώδεκα λεπτά μετά όμως ο Έλληνας επιθετικός βρήκε δίχτυα μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που είχε κερδίσει ο Παπουλής.

Λεβαδειακός (Γ. Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Τομάς, Ζησόπουλος, Λισγάρας, Κόρμπος (46' Ναπολεόνι), Μελισσάς, Ζαουί (64' Πόποβιτς), Φαβάλι, Σουμπίνιο (72' Βασιλείου), Παπαδόπουλος

ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Κάρολ, Μπούρμπος, Σόουζα, Γαλανόπουλος (70' Μπόντορ), Πίτσος, Ζόρντι Λόπεζ (79' Χόρχε Λόπεθ), Βερόν, Κάλαϊτζιτς, Παπουλής, Σίσιτς (87' Καμπάνταης), Μάντζιος