Άλλαξε τα δεδομένα ο Άρης

00:02 25/2/2013 - Πηγή: AEK365

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζελάτη, Κυριακίδη, καλό σερβίς, λίγα λάθη και γρήγορη ανάπτυξη ο Άρης νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-1 σετ στη Μίκρα για την 19η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ και άλλαξε άρδην τα δεδομένα για τις θέσεις 3-6 της βαθμολογίας. Ο Άρης μπήκε και πάλι στο παιχνίδι της 4αδας, ενώ

ο Παμβοχαϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία να εξασφαλίσει την 2η θέση που μένει πλέον ανοικτή στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τον Άρη να κάνει λίγα λάθη και να έχει αποφασιστικότητα στο παιχνίδι του. Από την αρχή του 1ου σετ είχε τον απόλυτο έλεγχο και με εξαίρεση το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός έδειξε δυνατός, στο 3ο και στο 4ο σετ ο Άρης έκανε από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις και πήρε δίκαια τη νίκη. Ο Παμβοχαϊκός αγωνίστηκε με 10 παίκτες καθώς έμειναν εκτός αποστολής ο Δρογκάρης λόγω ίωσης και ο Μπεκιάρης επειδή ήταν στην ώρα της να γεννήσει η γυναίκα του. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά απείλησε μόνο στο φινάλε του 4ου σετ όταν με σερί 5-0 μετέτρεψε το 21-17 σε 22-21. Ο Κυριακίδης ισοφάρισε 22-22 αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με τρια λάθη των παικτών του έχασε την ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Καλντέιρα κάρφωσε άουτ, ο Πανταλέων έκανε «πιαστό» και ο Καλντέιρα έκανε πλασέ πάνω στο φιλέ τελειώνοντας τον αγώνα.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 15-25, 25-16, 25-22)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 16 (13/24, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υποδοχή), Γκιρτζίκης 8 (7/9, 1 λασσος), Χαριτωνίδης 4 (1/2, 3 άσσοι), Κιόσης 3 (2/7, 1 μπλοκ), Τζελάτης 17 (15/31, α μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 12 (11/16, 1 μπλοκ, 73% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-69% υπ. - 56% άριστες), Ντίνας 4 (1/5, 3 μπλοκ), Ωρολογάς 2 (2/3), Τσομπάνογλου.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (10/17, 1 άσσος, 48% υπ.), Καλντέιρα 15 (10/26, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 60% υπ.), Τερζής 2 (2/6), Καραγιάννης 10 (6/8, 4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 15 (13/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 10 (6/7, 4 μπλοκ / Δημητρακόπουλος (λ. - 36% υπ., 18% άριστες), Μπάκας, Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης.