Αν έχεις… άσο, διάβαινε!

23:40 13/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 5ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΓΚΕΝΚ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Γκενκ Αρένα Οι Βέλγοι, στην επιστροφή τους στο Champions League, μετά το 2002, βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο με την ΑΕΚ, μπήκαν με αρκετό ενθουσιασμό, στον αγώνα, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τη Βαλένθια, όταν
στο 5ο λεπτό, ο Πιάτι σέντραρε και ο Σολδάδο απέτυχε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, από πλεονεκτική θέση. Η ποιοτική ανωτερότητα των Ισπανών, τους έκανε πιο επικίνδυνους στους αντεπιθέσεις τους, ωστόσο για ένα μεγάλο διάστημα, το παιχνίδι περιορίστηκε σε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και χαρακτηρίστηκε από τη νευρικότητα και τα πολλά φάουλ. Μετά το 25ο λεπτό, η Βαλένθια αύξησε την πίεσή της, στην άμυνα των Βέλγων, τους έκλεισε στην περιοχή τους, αλλά πέραν μια καλής στιγμής με το σουτ του Παρέχο, που μπλόκαρε ο Κοτέλες, δεν μπόρεσε να φτάσει σε απόσταση βολής από τον Ούγγρο τερματοφύλακα. Ο οποίος με τις θετικές του επεμβάσεις, δικαιολόγησε τα εγκωμιαστικά σχόλια, μετά τους προκριματικούς αγώνες, κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμα φιλόδοξη, αλλά άστοχη προσπάθεια του Φενγκουλί, για τη Βαλένθια. Η Γκενκ μπήκε με ενθουσιασμό και στο β' μέρος, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον Φόσεν να σουτάρει από καλή θέση και τον Ντιέγκο Άλβες να σώζει τη Βαλένθια. Στο 59ο λεπτό, οι «νυχτερίδες» έχασαν μοναδική ευκαιρία, με το γυριστό του Παρέδο, στην κίνηση, να βρίσκει πάλι σε ετοιμότητα τον Κοτέλες. Η αλλαγή της Βαλένθια, ο Πάμπλο Ερνάντεθ ήταν δημιουργός της επόμενης σπουδαίας ευκαιρίας, όταν σέντραρε από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Ραμί σταμάτησε στο δοκάρι του Κοτέλες. Η επιθετικότητα των Ισπανών, απέναντι στο συγκροτημένο αμυντικό παιχνίδι των Βέλγων, δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα. ΓΚΕΝΚ: Κοτέλες, Νγκόνγκτσα, Νάτσον, Σιμέις, Χούμπερτ, Τόζερ, Νμπαμπασίντζε, Πούντιλ, Φόσεν, Μπαφέλ (85' Καμούς), Νουανγκάνγκα (64' Ογκουντζίμι) ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Ραμί, Βίκτορ Ρουίθ, Ματιού, Μιγκέλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Μπανέγκα, Παρέχο (74' Αντουρίθ), Φενγκουλί (69' Πάμπλο Ερνάντεθ), Σολδάδο, Πιάτι (79' Κανάλες)