Ανατροπή-έπος από την ΑΕΚάρα της Καρδιάς!

18:40 19/10/2013 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έδειξε απίστευτο μεγαλείο ψυχής μέσα στην Θεσσαλονίκη και νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ, με μεγάλη ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ. Με αυτή την τεράστια ανατροπή, η ΑΕΚ της

καρδιάς πάτησε κορυφή και έστειλε μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση για τις δυνατότητες της...

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με όρεξη και πάθος, με στόχο να πάρει τα ηνία από νωρίς. Έτσι, παρουσίασε καλή εικόνα στο μπλοκ και πίεσε αρκετά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν παρατούσε το παιχνίδι και από την μεριά του. Το πρώτο σετ μπορεί να χαρακτηριστεί θρίλερ, αφού η Ένωση γύρισε το ματς από το 24-22, αλλά στη συνέχεια προδόθηκε από κάποια λάθη της και έμεινε πίσω στο σκορ (28-26).
Στο δεύτερο σετ κυριάρχησε η ίδια εικόνα. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα πολύ καλό θέαμα και η ΑΕΚ έδειχνε να μπορεί να φέρει το ματς στα ίσα (13-16). Κάπου εκεί, επαναλήφθηκε το σκηνικό και κάποια λάθη στην υποδοχή την έφεραν πίσω με 2-0 σετ.
Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μπουν ακόμα πιο δυνατά με αποτέλεσμα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ συνεχώς (9-13). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκηνικό και έφτασαν να μειώσουν (15-17), αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού με ψυχή η ομάδα του Κλαρούδα μείωσε στα σετ σε 2-1.
Έπειτα ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς, κατάφερε να εγκλωβίσει την ΑΕΚ, αλλά παρά τη διαφορά που πήρε, βρήκε μπροστά στην εξαρετική παθιασμένη ΑΕΚ, η οποία ολοκλήρωσε μια συγκλονιστική ανατροπή και έφτασε να στείλει το ματς στο ται μπρέικ.
Εκεί, η Ένωση έδειξε το μεγαλείο της ψυχής της και με τρομερή εμφάνιση έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 28-26,25-22, 20-25,25-27,7-15.

ΑΕΚ(ΓιώργοςΚλαρούδας):Μαντέκας,Τόρρες,Αχιλλεόπουλος,Τοκάνης,Γκενς,Αλεξίου,Κρέτσης,Παγιάν,Γκούζντα, Ρουμελιωτάκης,Παπακυριακού ,Παπαδόπουλος,Πέτρογλου.