23:56 19/1/2012 - Πηγή: AEK365

COPA ITALIA-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΙΝΤΕΡ- ΤΖΕΝΟΑ: 2-1
Γήπεδο: Σαν Σίρο
Στους 8 του Κυπέλλου Ιταλίας βρίσκεται από απόψε η Ίντερ, καθώς δε δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 2-1 τη Τζένοα.
Η Ίντερ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με το σουτ του Σνάιντερ, το οποίο πέρασε άουτ.
Οι «νερατζούρι» συνέχισαν να πιέζουν και στ 10' έφτασαν στο γκολ. Ο Μαϊκόν μπήκε από τα δεξιά και με όμορφο σουτ νίκησε

τον Λουπατέλι.
Η Τζένοα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να απειλήσει την Ίντερ και ο Καστάινιος έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 19' και στο 22'.
Τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν ένα σουτ του Σνάιντερ στο 33ο λεπτό.
Η Ίντερ καθάρισε το ματς με το καλημέρα στην επανάληψη, καθώς στο 50' έκανε το 2-0. Ο Όμπι έδωσε για τον Πόλι, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Λουπατέλι και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ίντερ.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες με το τσουβάλι, με τους Καστάινιος και Σνάιντερ, αλλά από το 65ο λεπτό και μετά ο ρυθμός έπεσε και η Τζένοα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσε σε 2-1 με τον Μπίρσα.
ΙΝΤΕΡ: Καστελάτσι, Μαϊκόν, Κόρντομπα, Ρανόκια, Ζανέτι, Φαραόνι, Καμπιάσο, Πόλι (77' Ναγκατόμο), Όμπι, Σνάιντερ (81' Άλβαρες), Καστάινιος (63' Σάρατε).
ΤΖΕΝΟΑ: Λουπατέλι, Ζαμπιρίζι, Γκράνβιστ, Μορέτι, Ρόσι (25' Κονστάντ,53' Μαρκιόρι)), Κούτσκα, Σέιμουρ, Μπίρσα, Γιορκέρα, Πράτο, Ζε Εντουάρδο (69' Σκούλι).