15:29 3/3/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ναϊμένγκεν-Φέγενορντ: 0-3
(Μποέτιους 11', 83', Πελέ 42')

Τρεις μόλις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν βρίσκεται η Φέγενορντ που νίκησε με 3-0μέσα στην έδρα της Ναϊμένγκεν.
Το σκορ άνοιξε ο Μποέτιους στο 1ο μόλις λεπτό για να κάνει τα 2-0 ο Πελέ στο 42'. Ο Μποέτιους με το 2ο προσωπικό του γκολ στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Βααλβάικ- Αλκμαάρ: 2-1
(Λίντερ 39', 76'- Άλτιντορ 69')

Από το κακό στο χειρότερο η Αλκμαάρ που έχασε με 2-1 από

την Βααλβάικ.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λίντερ στο 39ο λεπτό, ενώ ο Άλντιντορ ισοφάρισε στο 69'. Τη νίκη στη Βααλβάικ έδωσε ο Λίντερ με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 76'.

Ρόντα- Γκρόνινγκεν: 4-1
(Ντεμούζ 1', 41', Χούπερτς 29', Μαλκί 48'- Τεσέιρα 7')

Εύκολη νίκη με 4-1 για τη Ρόντα επί της Γκρόνινγκεν.
Η Ρόντα προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ντεμούζ αλλά στο 7' ο Τεσέιρα έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Η Ρόντα πήρε ξανα το προβάδισμα με τον Χούπερτς στο 29' ενώ στο 41' ο ντεμούζ έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μαλκί στο 48'.

Ντεν Χάαγκ- Χέρακλες: 3-1
(Φαν Ντούινεν 65', 82', Τσέρι 87'- Καστιγιόν 76')

Μεγάλη νίκη με 3-1 πανηγύρισε η Ντεν Χάαγκ επί της Χέρακλες.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φαν Ντούινεν στο 65ο λεπτό, αλλά ο Καστιγιόν ισοφάρισε στο 76'. Το 2-1 για τους γηπεδούχους έκανε ο Φαν Ντούινεν με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 82', ενώ στο 87' ο Τσέρι διαμόρφωσε το 3-1.