Άγγιξε την πρόκριση ο Δούκας

19:59 24/2/2013 - Πηγή: AEK365

Την νίκη με 28-25 επί της Άνκαρα Σπορ πήρε ο Δούκας στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του Τσάλεντζ Καπ, αλλά αυτή δεν ήταν αρκετή να του χαρίσει και την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς είχε ηττηθεί με 29-23 στην Τουρκία. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έφτασε κοντά, αφού ισοφάρισε στο 48' (25-19) την διαφορά του πρώτου ματς με αρχικό σερί 5-0 (18-15 από 13-15) και επιμέρους σκορ 12-4. Όμως ένα 4-0 σερί των Τούρκων στο διάστημα 48-55 έκανε το σκορ 25-23 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων. Ακόμα και έτσι όμως ο Δούκας θα μπορούσε

να είχε καλύτερη τύχη αν δεν «πέταγε στα σκουπίδια» ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκε 15 τέρματα και πέτυχε 13. Μετά από και το σημερινό ματς ολοκληρώθηκε η φετινή παρουσία των ελληνικών ομάδων στα Κύπελλα Ευρώπης.
«Είχαμε δύο πρόσωπα. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά κόντρα σε μία ομάδα με δύο ισάξιες επτάδες. Κάποια λάθη στο τέλος μας στοίχισαν την πρόκριση», τόνισε ο κορυφαίος του Δούκα Γιώργος Γεωργιάδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΝΚΑΡΑ ΣΠΟΡ 28-25
Τα δεκάλεπτα: 5-7, 9-9, 13-15 (ημχ.), 19-17, 25-19, 28-25
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μουντζουρίδης 6, Γεωργίου 3, Τόμπρος 1, Τζηράς 1, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 7, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης 1, Γεωργιάδης, Ντούνης, Κλεώπας, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Κοτελίδας, Αραπακόπουλος.
ΑΝΚΑΡΑ ΣΠΟΡ (Πόταλ Ζέκι): Κερέμ, Σαλίν 2, Τερνοβόι 9, Μπόζκουρτ, Ζάμαν, Γκνογέβι 4, Ντόγκαν, Ορνέκ 3, Ντεμιρέζεν 1, Ερσίν 6, Μπιρκάν 2, Τσάτκιν, Ντίρι, Γκουνάι, Γιλμάζ, Ταιφούρ. Διαιτητές: Τσίντριτς- Γκόνζουρεκ (Κροατία), Παρατηρητής: Ράνκιν (Μεγάλη Βρετανία).
Δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 3/5-1/2.