Απέδρασαν οι «Αετοί»

23:45 27/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE 3ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η αγωνιστική ΟΤΕΛΟΥΛ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ: 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: Οτελούλ Με νίκη πέρασε από τη Ρουμανία η Μπενφίκα που επικράτησε 1-0 της Οτελούλ. Οι Πορτογάλοι ήλεγξαν τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και στο 11' απείλησαν με τον Βίτσελ. Έξι λεπτά μετά ο Γκαϊτάν εκτέλεσε φάουλ με τον Γκράχοβατς να μπλοκάρει. Η πίεση συνεχίστηκε με τον Σέζαρ στο 31' να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Τελικά στο
40' ήρθε το γκολ με τον Σέζαρ να πλασάρει ιδανικά αυτή τη φορά και να γράφει το 1-0. Οι «Αετοί» κυριάρχησαν και στην επανάληψη. Απείλησαν με τον Γκαϊτάν στο 59' και έχασαν μεγάλη ευκαιρία επτά λεπτά μετά με τον Καρντόσο να σουτάρει και τον Γκράχοβατς να διώχνει εντυπωσιακά. Στις καθυστερήσεις η Οτελούλ απείλησε με τον Πουνόσεβατς αλλά ο Αρτούτ είπε «όχι». ΟΤΕΛΟΥΛ: Γκράχοβατς, Σκούμπιτς, Λιουμπίνκοβιτς, Αντάλ, Κοστίν, Περεντίγια, Φιλίπ, Ιμπέχ (46'Βιλιάντι), Μπας (65'Φρούντσα), Γκιουργκίου, Πένα (69'Πουνόσεβατς). ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Έμερσον, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Γκαράι, Γκαρσία, Μπρούνο Σέζαρ (77'Αμορίμ), Γκαϊτάν (77'Ροντρίγκο), Βίτσελ, Καρντόσο, Σαβιόλα (63'Νολίτο).