Από ήττα σε ήττα ο ΠΑΟ

22:10 2/12/2011 - Πηγή: AEK365

Εξαιρετική και παθιασμένη η ΕΑ Πατρών, άλωσε το κλειστό του Μετς (δεύτερη νίκη στην ιστορία της στην έδρα του ΠΑΟ μετά το 3-2 πριν από δύο χρόνια και πάλι στο κλειστό του Μετς), βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον Παναθηναϊκό αφού οι Πράσινοι γνώρισαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους!

Μάλιστα η νίκη των Αχαιών αποκτά μεγαλύτερη αξία, καθώς ο Άκης Ασπιώτης έπαιξε τραυματίας (διάστρεμμα), ο Μάρκο Βούγιοβιτς είχε μόλις τέσσερις προπονήσεις με την υπόλοιπη ομάδα, ενώ ο Γιώργος Χριστόπουλος επέλεξε στο βασικό σχήμα τον 19άχρονο

Παναγιώτη Παπαδόπουλο αντί του Άντριου Πινκ.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα στον αγώνα η ΕΑΠ πέρασε μπροστά με 7-8 (ατομικό μπλοκ του Ασπιώτη στον Σαρατσένι) και με τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟ βρέθηκε στο +4 (11-15 με άουτ Σαρατσένι και επίθεση στο φιλέ του Γιοζεφάσκι)... Τα σερβίς του Σάκη Ψάρρα μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (15-15), αλλά και πάλι οι Πράσινοι άρχισαν τα λάθη κι η ΕΑΠ έφτασε στο 17-21 (άουτ Γιοζεφάσκι). Ωστόσο το σετ είχε ακόμη δρόμο καθώς ο Μπουτσουρής πέρασε στο ματς τον Ντονά και με δικό του άσο το σκορ έγινε 20-21. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 22-22 και στο 25-24 ενώ οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα ο Ντονάς χρεώθηκε με διπλή μπαλιά στην προσπάθεια για πάσα (25-25) για να ακολουθήσουν δύο κόντρες του Μαντέκα που έδωσαν το σετ στην ΕΑΠ.

Στο β' σετ ο Ντονάς ξεκίνησε βασικός, ο ΠΑΟ είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-19, αλλά εκεί το παιχνίδι γύρισε με την ΕΑΠ να περνάει μπροστά με 20-21 και στο 21-22 είχαμε το παιδικό λάθος των Δαρίδη, Σαρατσένι (σε εύκολη μπάλα) που έφερε το 21-23 με την ΕΑΠ να κλείνει το σετ χάρις σε επίθεση του Τζόρτζ Παπαδόπουλου.

Στο τρίτο σετ, ο Μπουτσουρής απέσυρε τον Στοϊκόβιτς και δοκίμασε τον Κοτσιλιάνο, αλλά η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των Αχαιών που πήραν από την αρχή το προβάδισμα κι ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ακολουθήσει. Άντεξε μέχρι το 16-18, το οποίο μετατράπηκε σε 16-20 και στο 20-23 ο άσος του Ασπιώτη ουσιαστικά σήμανε το οριστικό τέλος του αγώνα.

Τα σετ: 25-27, 23-25, 21-25

Παθηναϊκός (Μπουτσουρής): Μαδούρας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ψάρρας 1, Σαρατσένι 7 (6/15 επ., 1 άσο, 69% υπ. - 63% άριστες), Γιοζεφάσκι 14 (14/19 επ.), Στοϊκοβιτς 5 (5/16 επ., 00% υπ. - 00% άριστες), Πανταλέων 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 74% υπ. - 58% άριστες / Ντονάς 7 (4/9 επ., 2 άσοι), Κοτσιλιάνος 3 (3/4 επ., 58% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνης 2, Αγγελόπουλος,

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 11 (11/19 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Βούγιοβιτς, Παπαδόπουλος Τζ. 12 (8/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιούριστς 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 18 (15/22 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 68% υπ. - 59% άριστες) / Πινκ 2, Πατακιάρας