Άσχημο ξεκίνημα για ΑΕΚ

20:46 15/5/2013 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Συγκεκριμένα, η Ένωση ηττήθηκε με 27-25 από τον Δούκα, ο οποίος ξανά μπήκε στο κόλπο της διεκδίκησης του Πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχος σε όλη την διάρκεια του ματς, με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να παίρνει προβάδισμα 10 λεπτά πριν το τέλος.

Το ματς

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία με καλές επιθετικές ενέργειες

βρέθηκε να προηγείται ακόμα και 4-0. Όμως, ο Δούκας παρά το αρχικό σοκ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να πιέσει, με αποτέλεσμα να μειώσει και να φτάσει ακόμα και στην ισοφάριση εκμεταλλευόμενος την επιθετική αδράνεια της Ένωσης. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη, όμως έδειξαν να βρίσκουν λύσεις στα κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ (14-13).
Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν διαφοροποιήθηκε, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι, όμως προσπάθησαν και πάλι να μπουν στο παιχνίδι και 10 λεπτά πριν το τέλος κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-27
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-8, 14-13 (ημχ.), 19-17, 23-23, 25-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 5, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 5, Τσακνής, Οικονόμου, Αλβανός 5, Ναουμίδης, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου 2, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 1, Κότσιρας, Χερουβείμ.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Στουμπής Π., Μουντζουρίδης 11, Γεωργίου, Τόμπρος 1, Τζηράς 5, Γκέρτσος 3, Ζαμπούνης, Αργυράκης, Στούμπης Δ., Αραπακόπουλος 1, Ντούνης, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Γεωργιάδης, Κοτελίδας 1. Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 1-2, πέναλτι: 1/2-3/4.