Ασταμάτητοι οι Κλίπερς!

09:12 20/1/2013 - Πηγή: AEK365

Δύσκολη νίκη για τους Κλίπερς εντός έδρας επί της Ουάσινγκτον με 94-87. Οι φορμαρισμένοι Ουίζαρντς ταξίδεψαν στον Λος Άντζελες για την αναμέτρηση με τους Κλίπερς έχοντας τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Οι Κλίπερς από την πλευρά τους δείχνουν να έχουν ξεκινήσει ένα νέο σερί μετρώντας τρεις διαδοχικές νίκες.

Οι Κλίπερς είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά τέτοια, ώστε να «κλειδώσουν» το ματς. Στην τέταρτη περίοδο με τον ρούκι Μπράντλεϊ Μπιλ να δίνει

το σύνθημα η Ουάσινγκτον επέστρεψε στο ματς πλησιάζοντας ακόμα και στον πόντο. Παρόλα αυτά, οι Κλίπερς με τον Κρις Πολ να τους καθοδηγεί φτάνοντας σε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ δεν πανικοβλήθηκαν και παίζοντας σοβαρευμένα στα τελευταία δύο λεπτά, έφτασαν στη νίκη.

Ο Κρις Πολ στην επιστροφή στην σύνθεση των Κλίπερς, έκανε μια σπουδαία εμφάνιση, αφού πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ, ενώ θετικός ήταν και ο έτερος ολ σταρ της ομάδας Μπλέικ Γκρίφιν με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, που πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος, κορυφαίος ήταν ο Τζον Γουόλ με 24 πόντους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Γιούτα επικράτησε εντός έδρας του Κλίβελαντ με 109-98, οι Κινγκς πήραν την νίκη στη Σάρλοτ κόντρα στους Μπομπκατς με 97-93, ενώ το Μιλγουόκι κέρδισε εκτός έδρας το Πόρτλαντ με 104-110 με τον Ιλιασόβα να φτάνει τους 27 και τον Τζένινγκς τους 30 πόντους.

Μεγάλη νίκη στο γήπεδο τους κόντρα στο Χιούστον με 92-79 πέτυχαν οι Τίμπεργουλφς. Οι δύο ομάδες προέρχονταν από αρνητικά σερί και η νίκη ήταν επιτακτική. Πριν από τον αγώνα οι Τίμπεργουλφς ανακοίνωσαν την προώθηση του Κρις Τζόνσον από την "D-League", ο οποίος μαζί με τον Ζελαμπάλ ήταν οι δύο παίκτες που υπέγραψαν οι «λύκοι» για να βρουν λύσεις λόγω των πολλών τραυματισμών που τους ταλαιπωρούν.

Τα δύο νέα αποκτήματα απέδωσαν κιόλας καρπούς, αφου είχαν καθοριστική παρουσία για την έκβαση του ματς. Τελείωσαν το παιχνίδι με τον Τζόνσον να έχει 15 πόντους και τον Ζελαμπάλ 11, ενώ σκόραραν τους 23 πρώτους πόντους της Μινεσότα στην 4η περίοδο. Εξαιρετικός και ο Κιριλένκο για τους νικητές που τελείωσε το ματς στους 20 πόντους κατεβάζοντας μάλιστα και 11 ριμπάουντ.

Για τους Ρόκετς που συνεχίζουν να απογοητεύουν τον τελευταίο καιρό έχοντας επτά συνεχόμενες ηττες ξεχώρισε ο Χάρντεν με 18 πόντους.

Στην παράταση το Μέμφις

Επικράτησαν οι Γκρίζλις των Μπουλς στο Σικάγο με 85-82 στην παράταση. Η ομάδα του Σικάγο, αγωνιζόμενη στο τρίτο παιχνίδι σε τέσσερις ημέρες, που οδηγείται στην παράταση, έμοιαζε να ξεμένει από δυνάμεις στο έξτρα πεντάλεπτο, επιτρέποντας στο Μέμφις να αποδράσει με το «διπλό».

Με αυτόν τον τρόπο οι «αρκούδες» κέρδισαν και τους δύο αγώνες των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο. Ο Μαρκ Γκασόλ με 19 πόντους και ο Ζακ Ράντολφ με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι του ματς από πλευράς Μέμφις, οδηγώντας έτσι την ομάδα τους στη νίκη. Για τους «ταύρους» που προσπάθησαν αλλά δεν είχαν αρκετά αποθέματα δύναμης, ξεχώρισε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κάρλος Μπούζερ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 18 πρόσθεσε και ο Μπάτλερ.

Διπλό στην Ατλάντα για το Σαν Αντόνιο

Πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα επικράτησαν οι Σαν Αντόνιο Σπέρς των Ατλάντα Χοκς στο γήπεδο των «γερακιών» με 98-93. Τα «σπιρούνια είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Τόνι Πάρκερ, ο οποίος απώντων των Ντάνκαν (ρεπό) και Τζινόμπιλι(τραυματίας) σημείωσε 23 πόντους, ενώ μοίρασε και 12 ασίστ, οδηγώντας έτσι την ομάδα του στην επιστροφή στις εκτός έδρας νίκες, έπειτα από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Οι Σπερς είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την διάρκειά του, γεγονός που επέτρεψε στον Γκρεκ Πόποβιτς να «παίξει» με τα λεπτά συμμετοχής των παικτών του, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στις ρεζέρβες της ομάδας. Για τους Χοκς ξεχώρισε ο Τζος Σμιθ με 21πόντους, χωρίς όμως να αποτελέσει ιδιαίτερο πρόβλημα για την άμυνα του Σαν Αντόνιο.

Μεγάλο πλήγμα για τα «γεράκια» που χάνουν για το υπόλοιπο της σεζόν τον τρίτο σκόρερ της ομάδας Λου Γουίλιαμς. Ο γκαρντ των Χόκς αποχώρησε τραυματίας στο περασμένο παιχνίδι εναντίον των Νετς και όπως ανακοινώθηκε απο το επιτελείο της ομάδας, θα παραμείνει εκτός δράσης για το υπόλοιπο της χρονιάς εξαιτίας τραυματισμού στο δεξί γόνατο.

Επιστροφή Κάρι για Γκόλντεν Στέιτ

Με τον ηγέτη της ομάδας Στέφεν Κάρι να επιστρέφει στη σύνθεση της ομάδας μετά από δύο αγώνες, το Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι με 116-112 των Νιού Όρλεανς Χόρνετς. Πρώτος σκόρερ για τους «πολεμιστές» ο Τόμσον με 29 πόντους, εξαιρετικό παιχνίδι απο Τζάρετ Τζακ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ.

Στους 20 σταμάτησε ο Στέφεν Κάρι,ενώ στον πάγκο παρέμεινε ο Ντέιβιντ Λι προκειμένου να ξεκουραστεί. Οι γηπεδούχοι που δεν κατάφεραν να σημειώσουν την έβδομη νίκη τους σε οκτώ παιχνίδια είδαν τους Έρικ Γκόρντον και Άντονι Ντέιβις να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ για ακόμα ένα παιχνίδι.