Μπαλάρα από Ουαλία

19:35 12/11/2011 - Πηγή: AEK365

Η Ουαλία έδειξε πρόσωπο βελτιωμένο στο μέγιστο βαθμό συγκριτικά με τις περισσότερες εμφανίσεις της στα προκριματικά του Euro 2012! Ενδεικτικό ήταν το στατιστικό με τις 527 πάσες που πραγματοποίησαν οι ποδοσφαιριστές του Γκάρι Σπιντ, ξεπερνώντας κατά πολύ τον αριθμό που διατηρούσαν στα ματς της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Ο Γκάρεθ Μπέιλ έπειτα από άριστο συνδυασμό με τον Στιβ Μόρισον και δυνατό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ στο 16', ο Κρεγκ Μπέλαμι διπλασίασε τα τέρματα των εκπληκτικών

Ουαλών με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ! Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε τη μεγαλύτερη απόδειξη της αγωνιστικής βελτίωσης της ομάδας του Σπιντ, που ακόμη και την στιγμή που ο Χάουσκλεπ μείωσε σε 2-1 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, συνέχισε να παίζει με άνεση και να διευρύνει το τελικό σκορ.
Ο Βόουκς ήταν ο άνθρωπος που με δύο γκολ στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 4-1, αρχικά από σέντρα του Μπέιλ και έπειτα εκμεταλλευόμενος την αναστάτωση στα καρέ των Νορβηγών.