«Μπλόκο» ανόδου

22:45 24/7/2011 - Πηγή: AEK365
Παιχνίδι... διαφήμιση έγινε στην Καλλιθέα. Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τη Δόξα Δράμας και δεν μπόρεσε να πάρει από την δεύτερη μόλις αγωνιστική, ισχυρό προβάδισμα για την άνοδο. Οι «Μαυραετοί» με μόλις 12 ποδοσφαιριστές κατάφεραν και απέσπασαν έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι» στην συνέχεια, αν συνεχίσουν με νίκες στα πλέι-οφ. Πολλές διαμαρτυρίες από τους «Μαυραετούς» και στα τρία γκολ των Κρητικών. Δύο φορές διακόπηκε το ματς εξαιτίας ρήψης αντικειμένων στον
αγωνιστικό χώρο. Η Δόξα Δράμας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τον Χλωρό στο 14' άνοιξε το σκορ. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε άμεσα με τον Καμπάνταη στο 23' με δυνατό σουτ. Στην φάση αυτή, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου διαμαρτυρήθηκε για οφ-σάιντ. Στο 45' ο Τσιμπλίδης έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα της Δράμας. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο «Λεώ» έκανε το 2-2 με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Και σε αυτή τη φάση οι παίκτες της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν μιας και 4ος είχε δείξει δύο λεπτά έξτρα χρόνου. Στο β' ημίχρονο οι ομάδες έριξαν τον ρυθμό, τόσο φοβούμενες την κόντρα όσο και εξαιτίας της κούρασης. Έτσι, έπρεπε να φτάσουμε στο 84' για να κάνει ο Ρούσεφ με προβολή το 2-3 και να βάλει την ομάδα της Κρήτης για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Οι άνθρωποι της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Καμπάνταη στην φάση αυτή, ενώ απείλησαν πως θα πάρουν την ομάδα και θα φύγουν. Ο Τσιμπίδης όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με βολίδα από μακρινή απόσταση έφερε το ματς στα ίσα και διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Δόξα Δράμας (Μιχάλης Γρηγορίου): Τοπαλίδης, Γελαδάρης, Πακάλτσης, Σιάκκας, Χλωρός, Ν. Τσιμπλίδης, Ρούτσης, Κούμπρογλου, Καρακώστας, Βέρτζος, Ρ. Τσιμπλίδης (83' Τρελλόπουλος). ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Μπούρμπος, Γαλανόπουλος, Γεωργίου, Πίτσος, Βερόν (57' Ουκάρ), Ρόβας (83' Ρούσεφ), Κάλαϊτζιτς, Ζορμπάς (75' Κατσικογιάννης), Παπουλής, Καμπάνταης. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας) ΒΟΗΘΟΙ: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Καρσιώτης (Κορίνθου)