Είχε δίκιο ο Κουτρουμπής: Δεν θα γίνουν… ΑΕΚ, αλλά χειρότεροι

23:38 24/8/2013 - Πηγή: AEK365

Σε... Μπαρτσελόνα μετατράπηκε ο Πανιώνιος απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε... πλάκα στους Πράσινους και κατάφερε να τους κερδίσει εύκολα με 3-0, πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της απέναντι στο Τριφύλλι. Μάλιστα, έχασε και σημαντικές ευκαιρίες να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, με την εικόνα του αγώνα να δικαιώνει πλήρως την εκτίμηση που είχε κάνει προ ημερών ο Γιώργος Κουτρουμπής, ο οποίος είχε εκφράσει την πεποίθησή του ότι: «Δεν θα γίνουμε ΑΕΚ», αναφερόμενος

στην περσινή σεζόν. Πράγματι, έδειξαν ότι έχουν τα... φόντα να γίνουν χειρότεροι...
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος. Στο 27ο λεπτό, ο Νίκος Καρέλης δοκίμασε το αριστερό του πόδι από μακρινή απόσταση για να δει τον Γιαννακόπουλο σε ετοιμότητα να μπλοκάρει, ενώ, «αδειάζοντας» τον Αυλωνίτη στο 39' σούταρε δυνατά, άουτ. Μαζί με τον Ντίνα και τον Μπαϊράμι, έκαναν συνεχή κίνηση, αλλά χωρίς τις σωστές μεταβιβάσεις από τους συμπαίκτες τους, δεν γινόταν να ανοίξουν ρήγματα στην άμυνα των Κυανέρυθρων. Και λίγο πριν το ημίχρονο, άρχισε το... πάρτι, καθώς οι γηπεδούχοι, με τον δραστήριο Αραβίδη, ευτύχησαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0, αφού ο Έλληνας φορ με πολύ καλή ενέργεια, ξεπέρασε τον Κουτρουμπή και με το αριστερό νίκησε τον Καπίνο.
Ο Γιάννης Αναστασίου, προκειμένου ο Παναθηναϊκός να παρουσιαστεί πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο και να δημιουργήσει ευκαιρίες, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μάρκους Μπεργκ και έδωσε εντολή στον Θανάση Ντίνα να αναλάβει πιο δημιουργικό ρόλο, δίπλα στον Ζέκα. Ο νεοεισελθών στο 46' με γυριστό δεξί σουτ απείλησε την εστία του Γιαννακόπουλου και οι «πράσινοι» είχαν πλέον τον παίκτη που θα «γέμιζε» την αντίπαλη περιοχή.. Ο Πανιώνιος φαινόταν να στηρίζεται στον Κολοβό που έκανε πολύ καλό παιχνίδι και μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Καπίνο σε αντεπιθέσεις που έφτιαχνε.
Ο Μάρκους Μπεργκ ήταν πρωταγωνιστής στην... τελευταία κλασσική ευκαιρία των «πράσινων» στο 61ο λεπτό όταν από σέντρα του Μπαϊράμι έκανε την προβολή αλλά είδε τον Γιαννακόπουλου να αρνείται το γκολ και στη συνέχεια, ο Καρέλης σούταρε, αλλά ο Παντίδος απομάκρυνε. Σαν απάντηση, οι Νεοσμυρνιώτες πέτυχαν ένα ακόμα γκολ και «κλείδωσαν» τους τρεις βαθμούς. Ο εξαιρετικός, Δημήτρης Κολοβός, με άψογο κατέβασμα και δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο στο 72ο λεπτό, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 88' ο Χρήστος Αραβίδης προ κενής εστίας. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τέσσερις πολύ καλές αντεπιθέσεις, στις οποίες αν είχαν πιο καθαρό μυαλό θα μπορούσαν να δώσουν στο σκορ διαστάσεις... εξευτελισμού για τον ΠΑΟ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Παναθηναϊκός, λόγω αποβολής του Μέντες στο 84ο λεπτό.

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Κούρος, Κολοβός (80' Πάνος), Μενδρινός, Λάσνικ (64' Καλτσάς), Παντίδος, Παναγιωτούδης (58' Ντούνης), Αραβίδης, Μητρόπουλος

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Κουτρουμπής, Μέντες, Λαγός (46' Μπεργκ), Ζέκα, Μπαϊράμι (85' Αμπεΐντ), Μαρινάκης, Καρέλης (65' Μουζακίτης), Νάνο, Σίλντενφελντ, Ντίνας