Χωρίς εκπλήξεις η πρεμιέρα των πλέι οφ στο ΝΒΑ

09:35 21/4/2013 - Πηγή: AEK365

Με το δεξί ξεκίνησαν τα πλέι οφ για τους Νάγκετς, οι οποίοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στην έδρα τους κόντρα στους Ουόριορς, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά.

Μπορεί να διανύει το 36ο έτος της ηλικίας του, αλλά ο Άντρε Μίλερ παίζει σαν να ναι «ρούκι». Ο βετεράνος πλέι μέικερ των «σβόλων» ήταν καθοριστικός, δίνοντας λύσεις όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα. Τρανό παράδειγμα οι εννέα σερί πόντοι του στην τρίτη περίοδο και φυσικά το νικητήριο καλάθι του αγώνα. Τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους και μαζί με τον Ουίλσον Τσάντλερ(12π, 11ρ) ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες των Νάγκετς.

Πολύ

θετικός ήταν και ο Κώστας Κουφός, που αγωνίστηκε για 26 λεπτά και είχε έξι πόντους με 2/7 δίποντα, 2/2 βολές και πέντε ριμπάουντ. Πλήγμα στους Ουόριορς αναμένεται να αποτελέσει ο τραυματισμός του Ντέιβιντ Λι, ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Νάγκετς(Καρλ) : Ιγκουοντάλα 8, Τσάντλερ 11, Κουφός 6, Φουρνιέρ 11, Λόσον 12, ΜαΓκί 9, Μπρούερ 10, Μίλερ 28, Ράντολφ 2
Ουόριορς(Τζάκσον) : Μπαρνς 8, Λι 10, Μπόγκουτ 9, Τόμσον 22, Κάρι 19, Εζέλι 1, Τζακ 10, Λάντρι 14

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Νικς

Εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα έδρας οι Νιου Γιορκ Νικς, οι οποίοι επιβλήθηκαν των Μπόστον Σέλτικς με 85-78, παίρνοντας έτσι την πρώτη νίκη στη σειρά. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ της κανονικής περιόδου και το καλύτερο επιθετικό όπλο σε ολόκληρο το ΝΒΑ, Καρμέλο Άντονι, πέτυχε τους 17 από τους 36 πόντους στην τελευταία περίοδο, οι Νικς έφτασαν στην νίκη κάνοντας το πρώτο βήμα για την «κατάκτηση» της σειράς.

Πέραν του «Melo», πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τζέι Αρ Σμιθ και Κένυον Μάρτιν με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους Σέλτικς, εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Τζεφ Γκριν, που έχει πάρει φωτιά από το all star game και έπειτα, με 26 πόντους. Το επόμενο παιχνίδι θα είναι και αυτό στην έδρα των Νιου Γιορκ Νικς.

Νικς(Γούντσον) : Άντονι 36, Φέλτον 13, Μάρτιν 10, Σμιθ 15, Σούμπερτ 3, Κιντ 8
Σέλτικς(Ρίβερς) : Μπας 4, Γκριν 26, Γκαρνέτ 8, Μπράντλεϊ 15, Πιρς 21, Λι 4

Εύκολα το 1-0 οι Νετς

Πρώτος αγώνας πλέι οφ στην ιστορία των Μπρούκλιν Νετς, πρώτη νίκη για την ομάδα του Π Τζέι Καρλέσιμο, η οποία διέλυσε τους Μπουλς με 106-89.

Σε ένα κλασικό παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων της Ανατολής, περίμενε κανείς πως η άμυνα θα είχε τον πρώτο λόγο, αλλά το Μπρούκλιν ήταν καταιγιστικό και με ποσοστό 56% στα σουτ εντός πεδιάς έφτασε στη νίκη. Αν μάλιστα δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι στην τελευταία περίοδο, το σκορ θα είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς στο ημίχρονο οι Νετς ήταν μπροστά για 25 πόντους.

Δεν κατάφερε όπως φάνηκε να είναι έτοιμος στην ώρα του, ο Γιοακίμ Νοά. Ο σέντερ των Μπουλς, που προέρχεται από τραυματισμό, αγωνίστηκε για μόλις 12 λεπτά, σημειώνοντας τέσσερις πόντους.

Νετς(Καρλέσιμο): Ουόλας 14, Έβανς 5, Λόπεζ 21, Τζόνσον 16, Ουίλιαμς 22, Μπλατς 12, Ουότσον 14, Χάμφρεϊς 2
Μπουλς(Τιμποντό): Ντενγκ 6, Μπούζερ 25, Νοά 4, Μπάτλερ 13, Χάινριχ 2, Γκίμπσον 9, Ρόμπινσον 17, Μπελινέλι 13

Επίδειξη δύναμης για το 1-0 οι Κλίπερς

Μπορεί δικαίως να έχουν τον τίτλο της θεαματικότερης ομάδας στο ΝΒΑ, αλλά στον πρώτο αγώνα τους για τα φετινά πλέι οφ, οι Κλίπερς κάρφωσαν μόλις μία φορά.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, οι Κλίπερς έκαναν φύλλο και φτερό τους Μέμφις Γκρίζλις, κερδίζοντας τους με 112-91. Σημείο κλειδί στην επιτυχία της ομάδας του Βίνι Ντελ Νέγκρο ήταν η μεγάλη πολυφωνία στην επίθεση, με επτά παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και φυσικά η πολύ παραγωγική τέταρτη περίοδος, στην οποία πέτυχαν 37 πόντους.

Οι Κλίπερς έδειξαν πως θα έχουν και φέτος αυτοί το πάνω χέρι στην σειρά, καθώς οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πέρσι στα πλέι οφ με τους Γκρίζλις όμως τότε, να έχουν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά να μην καταφέρνουν να περάσουν στον δεύτερο γύρο.

Κλίπερς(Ντελ Νέγκρο): Μπάτλερ 13, Γκρίφιν 10, Τζόρνταν 3, Μπίλαπς 14, Πολ 23, Κρόφορντ 13, Μπαρνς 10, Όντομ 4, Χόλινς 2, Μπλέντσο 15, Τούριαφ 5
Γκρίζλις(Χόλινς) : Πρινς 2, Ράντολφ 13, Γκασόλ 16, Άλεν 8, Κόνλεϊ 12, Ντέιβις 6, Μπέιλις 19, Πόντεξτερ 5