«Χρυσή» η Βραζιλία

16:35 24/11/2013 - Πηγή: AEK365

Η Βραζιλία μπορεί να έχασε από την Ρωσία 3-2 σετ αλλά πάνω στο νήμα νίκησε με το ίδιο σκορ την Ιταλία και κράτησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία του Γκραντ Τσάμπιονς Καπ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο για 4η φορά στις έξι διοργανώσεις που έχουν γίνει από το 1993.
Στο φινάλε της διοργάνωσης που έγινε στο Τόκιο παρουσία 8.500 γιαπωνέζων το Ιράν του Χούλιο Βελάσκο επικράτησε της γηπεδούχου ομάδας με 3-0 σετ

και πήρε την 4η θέση. Η Ρωσία κατέκτησε το πρώτο ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση ενώ η Ιταλία πήρε το δεύτερο χαλκινο της και το Ιράν για πρώτη φορά μπήκε στην 4αδα.

Στον τελευταίο αγώνα της η Βραζιλία νίκησε 3-2 την Ιταλία με κορυφαίο τον Γουάλας.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-22, 23-25, 20-25, 15-11)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερνάντο Ρεζέντε): Μπρούνο Ρεζέντε, Ντε Σόουζα 28, Ντος Σάντος 2, Λουκαρέλι 13, Σάτκαμπ 21, Μπόργκες 1 / Ντα Σίλβα (λ), Καρμπονέρα 3, Γκουέρα 6, Φοντέλες 3, Βιέιρα 1.

ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Μπερέττα 13, Κοβάρ 2, Ζάιτσεφ 27, Λάντσα 13, Τράβιτσα, Μπιραρέλλι 13 / Ροσσίνι (λ), Βετόρι, Ντόλφο 6, Μπαράνοουιτς 4, Σάμπι.