23:56 23/6/2013 - Πηγή: AEK365

CONFEDERATIONS CUP- 2ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΙΓΗΡΙΑ- ΙΣΠΑΝΙΑ: 0-3
Γήπεδο: Εστάντιο Πλασίδο Καστέλο

Παρότι οι Ισπανοί είχαν καθαρίσει την πρόκριση, δεν λυπήθηκαν της Νιγηρία, καθώς την κέρδισαν με 3-0 και την απέκλεισαν από το Confederations Cup.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Ενιεάμα απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ινιέστα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Άλμπα χόρεψε την άμυνα της

Νιγηρίας και με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την Ισπανία. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια με την Ισπανία να υπερτερεί σε όλους τους τομείς και να έχει τρομερή χαμένη φάης με τον Σεσκ στο 40ο λεπτό.

Η Ισπανία μπήκε καλά και στην επανάληψη και στο 60' μετά από σέντρα του Πέδρο ο Τόρες έκανε το 2-0 με κεφαλιά ψαράκι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με όμορφη προσπάθεια στο 86ο λεπτό ο Άλμπα.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Ομποαμπόνα, Ετσιεχίλε, Αμπρόους, Ομερουό (11' Εκβουεούκε), Μίκελ, Ογκούντε, Μπα (63' Όγκου), Μούσα, Ιντέγιε, Άκπαλα (71' Γκάμπο).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Βαλδές, Αρμπελόα, Ράμος, Πικέ, Άλμπα, Τσάβι, Μπούσκετς, Ινιέστα, Πέδρο (75' Βίγια), Σεσκ (53' Σίλβα), Σολδάδο (57' Τόρες).