Δεν παίζεται η Ισπανία

17:30 9/9/2011 - Πηγή: AEK365
Φορτσάτη μπήκε στο παιχνίδι η Ισπανία καθώς με πρωταγωνιστές τον Μαρκ Γκασόλ και Ναβάρο προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με 15-5 κάτι που έκανε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Η Σερβία στην συνέχεια με καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις(15-11) στο 8' αλλά η ομάδα του Σέρτζιο Σκαρίολο σοβαρεύτηκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-14 Το δεύτερο δεκάλεπτο η Ισπανία ήταν ολοκληρωτική και με τους αδερφούς Γκασόλ να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους. Η Σερβία με κάποια τρίποντα προσπάθησε
να συμμαζέψει λίγο το σκορ , αλλά οι τεχνικές ποινές σε Ίβκοβιτς και Κριστιτς έφεραν την Ισπανία στο 43-32 με το τέλος του ημιχρόνου . Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ισπανία μπήκε στο παιχνίδι για να το καθαρίσει. Έτσι στο 25' προηγούταν με 55-34 και τους Σέρβους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς με το 70-49 στο 30' να είναι άκρως τιμητικό για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς και το παιχνίδι ουσιαστικά να είχε κριθεί .   Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-32, 70-49, 84-59 ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο) : Π. Γκασόλ 26(1), Φερνάντεθ 2, Ρούμπιο 2, Nαβάρο 14(2), Καλντερόν 8(2), Ρέγιες 4, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο 2, Γιούλ 2, Μ. Γκασόλ 20, Ιμπάκα 1, Σάδα 1 ΣΕΡΒΙΑ (Ίβκοβιτς) : Τεόντοσιτς 6, Τέπιτς 8, Ράσιτς, Πάουνιτς 3(1), Μπιέλιτσα 4, Μάρκοβιτς 1, Σαβάνοβιτς 11(3), Κέσελι 3, Κρστιτς 12, Πέροβιτς 5, Μαριάνοβιτς, Μάτσβαν 6.