17:27 9/12/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: 2-3
Γήπεδο: Etihad

Απίστευτη νίκη με 3-2πήρε η Γιουνάιτεντ μέσα στην έδρα της μισητής της αντιπάλου, Σίτι και ξέφυγε με 6 βαθμούς.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και πίεσε ασφυκτικά την Γιουνάιτεντ. Στο 5' ο Μπαλοτέλι εκτέλεσε πολύ όμορφα ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 12' ο Σίλβα με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κλισί στην πλάτη της άμυνας της Γιουνάιτεντ, ο Γάλλος μπακ έκανε το γύρισμα για τον Μπαλοτέλι, αλλά το μονοκόμματο σουτ που δοκίμασε αυτός

πέρασε πολύ ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Ντε Χέα. Κι ενώ η Σίτι συνέχισε να πιέζει η Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα στο 16ο λεπτό.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έφυγαν στην κόντρα, ο Ρούνεϊ πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με όμορφο διαγώνιο σουτ άφησε άγαλμα τον Χαρτ. Οι «πολίτες» έχασαν και τον Κομπανί στο 21' ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έδωσε τη θέση του στον Κόλο Τουρέ και γενικότερα έδειχναν αιφνιδιασμένοι από την εξέλιξη αυτή στο ματς. Στο 22' ο Φαν Πέρσι με εξαιρετική μπαλιά ήθελε να βρει τον Άσλεϊ Γιάνγκ, αλλά ο Άγγλος εξτρέμ δεν πρόλαβε τη μπάλα, βλέποντας τον Χαρτ που είχε βγει, να απομακρύνει, ενώ στην κόντρα ο Αγκουέρο έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα. Στο επόμενο πεντάλεπτο ο ρυθμός δεν ήταν καλός αλλά στο 29' η Γιουνάιτεντ χτύπησε πάλι σαν την κόμπρα. Ο Ράφαελ από δεξιά έκανε τη συρτή σέντρα και ο επερχόμενος Ρούνει με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0 κι έφτασε τα 150 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ. Στο 32' το σουτ του Κλέβερλι δε βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ρούνεϊ κόπηκε την τελευταία στιγμή. Η Σίτι ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 44' ο Μπαλοτέλι έστρωσε την μπάλα στον Μπάρι στο ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ που δοκίμασε με το αριστερό ο Άγγλος μέσος, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα.

Η Σίτι προσπάθησε να πιέσει στην επανάληψη και στο 57 είχε ένα καλό σουτ με τον Αγκουέρο, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 58' ο Νασρί από δεξιά μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Αγουέρο, αλλά ο Ρίο Φέρντιναντ πρόλαβε και απομάκρυνε. Στο 59' ακυρώθηκε κακός γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ, καθώς ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι με καταπληκτικό σουτ είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Άσλεϊ Γιάνγκ σκόραρε, αλλά με λανθασμένη απόφαση του επόπτη που υπέδειξε οφσάιντ, το γκολ ακυρώθηκε. Και στην κόντρα η Σίτι έκανε το 2-1. Ο Ντε Χέα απέκρουσε πρώτα το σουτ του Τέβες, στη το σουτ του Σίλβα κόντραρε και ο Ισπανός έστρωσε τελικά στον Τουρέ που με πλασέ από το πέναλτι νίκησε τον Ντε Χέα. Στο 65' ο Αγκουέρο μπήκε στην περιοχή αλλά ο Σμόλινγκ τον έκλεισε σωστά, ενώ τρία λεπτά μετά το σουτ του Τέβες σταμάτησε σε σώματα. Στο 78'΄η κεφαλιά του Φαν Πέρσι από κοντά, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χαρτ, ενώ στην επόμενη φάση ο Σίλβα μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε κατά λάθος με τον ώμο και στη συνέχεια η μπά