00:06 30/4/2012 - Πηγή: AEK365

ΓΑΛΛΙΑ ΣΑΜΠΙΟΝΑ - 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΛ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Μετροπόλ

Ήττα σοκ για την Παρί που έχασε στο «Μετροπόλ» από την Λιλ με 2-1. Οι πρωτευουσιάνοι πλέον μετά

από αυτό το αποτέλεσμα βρίσκονται πέντε πόντους μακριά από την πρωτοπόρο Μονπελιέ και βλέπουν τον τίτλο να απομακρύνεται. Οι «λιλουά» από την μεριά τους το παλεύουν για να πάρουν την δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το ξεκίνημα ανήκε στους «λιλουά» οι οποίοι μπήκαν... φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν χάνοντας ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 26' ήρθε η απάντηση ωστόσο από τους Παριζιάνους αφού είχαν δοκάρι με πλασέ του Χαβιέ Παστόρε. Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο είχε και η Λιλ δοκάρι σε εκπληκτικό σουτ του Εντέν Αζάρ έξω από την μεγάλη περιοχή. Στην επανάληψη η Παρί μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο 48' με τον Χαβιέ Παστόρε. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι συνέχισε να είναι καλύτερη, χωρίς ωστόσο να απειλεί. Στο 69' έγινε η φάση του αγώνα που σίγουρα θα συζητηθεί στην Γαλλία. Ο Ρου βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Παρί, ο Σακό φάνηκε να τον κράτησε ελάχιστα και ο φορ της Λιλ έπεσε κάτω κερδίζοντας ένα τραβηγμένο, η αλήθεια είναι, πέναλτι. Ο Αζάρ νίκησε από τα 11 βήματα τον Σιρίγκου και έκανε το 1-1. Τα χειρότερα για την Παρί ήρθαν στο 79'... Ο Εντέν Αζάρ έκανε την σέντρα της χρονιάς με... ραμπόνα και ο Ρου από κοντά έγραψε το τελικό 2-1.

ΛΙΛ: Λαντρό, Ντιν, Μπάσα, Σετζού, Ντεμπουσί, Πεντρετί (56' Κόουλ), Μαβουμπά, Μπαλμόν, Αζάρ, Ντε Μέλο, Παγιέ (69' Ρου).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Τιενέ, Άλεξ, Μπίσεβατς (44' Σακό), Ζαλέ, Σισοκό, Μότα, Ματουιντί, Νενέ (72' Λουγκάνο), Παστόρε, Γκαμειρό (65' Οαρό).