Διπρόσωπη...

23:32 31/5/2012 - Πηγή: AEK365

ΦΙΛΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΡΜΕΝΙΑ 1-0

Προβλημάτισε η Εθνική που παρουσίασε δύο πρόσωπα κόντρα στην Αρμενία την οποία νίκησε με τα χίλια ζόρια με 1-0. Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος παρουσίασαν καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, όπου σκόραραν με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ωστόσο στην επανάληψη ήρθε... καθίζηση. Οι Αρμένιοι ήταν ανώτεροι, η Εθνική μας είχε προβλήματα στην άμυνα και σε αρκετές περιπτώσεις. Πάντως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε και δύο πέναλτι στην επανάληψη με τους Σαμαρά-Κατσουράνη...

Με το αγαπημένο του 4-3-3 παρέταξε ο Φερνάντο Σάντος την Εθνική μας έχοντας

τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια. Στην αμυντική τετράδα ήταν οι: Παπασταθόπουλος (δεξί μπακ), Αβραάμ και Κυριάκος Παπαδόπουλος (στόπερ) και Χολέμπας (αριστερό μπακ). Στα χαφ αγωνίστηκαν οι: Κατσουράνης (καθαρός αμυντικός χαφ) και πιο μπροστά του οι Καραγκούνης - Μανιάτης. Δεξί χαφ ήταν ο Σαλπιγγίδης, αριστερό ο Φορτούνης και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκέκας. Αυτό το σχήμα λοιπόν, με τα συγκεκριμένα πρόσωπα έδειξε να λειτούργησε αρκετά καλά στο πρώτο 45λεπτο. Η Εθνική μπήκε απο το πρώτο λεπτό πολύ καλά... Με την γνωστή της αμυντική λειτουργία αλλά και με την σωστή κυκλοφορία που είχε στο παιχνίδι της έγινε το αφεντικό του ματς.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ελλάδα πάντως προήθλε απο στημένη φάση και συγκεκριμένα απο κόρνερ όταν ο Κ. Παπαδόπουλος στο 6' πήρε την πρώτη κεφαλιά-πάσα αλλά ο Σαλπιγγίδης αστόχησε απο κοντά. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει απο εξαιρετική θέση... Η υπεροχή της Εθνική μας ομάδας, η οποία κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι στους αδύναμους Αρμένιους καρποφόρησε στο 23'.. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ έδειξε να... αφυπνίζει τους Αρμένιους, οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα. Η Ελλάδα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και μάλιστα έδειξε κατά διαστήματα ότι μπορεί να κρατήσει την μπάλα στην μεσαία γραμμή και να την κυκλοφορήσει με υπομονή μέχρι να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Κάτι τέτοιο πήγε να γίνει στο 30' όταν ο Φορτούνης βρήκε τον Μανιάτη, αυτός σέντραρε αλλά ο Γκέκας άργησε να πλασάρει και κέρδισε μονο το κόρνερ. Το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο καλές φάσεις για την Εθνική μας. Μια με τον Καραγκούνη στο 37' με εξαιρετικό σουτ και άλλη μια με κεφαλιά του Φορτούνη έξι λεπτά μετά.

Στο δεύτερο μέρος οι Αρμένιοι μπήκαν πιο... επιθετικά και κοιτούσαν με όπλο την ταχύτητα τους να «χτυπήσουν», στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα η Εθνική μας στα πρώτα λεπτά της επανάληψης «πουλούσε» εύκολα την μπάλα στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να απειληθούμε σε κάποιες περιπτώσεις. Στο 48' ο Χαζαριάν έπιασε ένα καλό σουτ, ο Σηφάκης του είπε όχι με εξαιρετική επέμβαση και ο Μικρτσιάν στην συνέχεια πλάσαρε άουτ απο κοντά. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μικμιταριάν να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Από εκεί και πέρα η Εθνική κράτησε σε ορισμένες περιπτώσεις την μπάλα σωστά, ωστόσο η Αρ