16:52 3/2/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ- Νανσί: 0-1
(Αγιού 73' αυτ.)

Χωρίς νίκη για 2ο σερί ματς η Μαρσέιγ, που γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Νανσί.
Η Μαρσέιγ πίεσε σε όλο το πρώτο μέρος, αλλά στο 61' έχασε τον Μπάρτον με κόκκινη κι έτσι η Νανσί άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Αγιού στο 73'. Από εκεί και πέρα οι Μασσαλοί πίεσαν κι άλλα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αζαξιό- Λιόν: 3-1
(Μπελγκαζουανί 57', Μούτου 65', 90' πεν.- Λακαζέτ 53')

Κάζο ολκής για τη Λιόν στην Κορσική,

καθώς η Αζαξιό κέρδισε με 3-1 και την πέταξε από την κορυφή.
Η Λιόν πίεσε από την αρχή, αλλά κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 53' με τον Λακαζέτ. Ωστόσο 4 λεπτά μετά ο Μπελγκαζουανί έκανε το 1-1 για την Αζαξιό και στο 65' ο Μούτου έκανε το 2-1 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Αζαξιό. Το τελικό 3-1 έγινε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μούτου κι ενώ τρία λεπτά πριν ο Γκομίς είχε αστοχήσει από τα 11 μέτρα. Στο 90+2' αποβλήθηκε ο Λόβρεν της Λιόν.

Μονπελιέ- Ρεν: 3-1
(Καμαρά 48', Εστράδα 65' πεν., Μπελχαντά 70'- Κουρτέ 33')

Εύκολη νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τη Μονπελιέ με 3-1 κόντρα στη Ρεν.
Η Ρεν άνοιξε το σκορ με τον Κουρτέ στο 33ο λεπτό, αλλά στο 48' ο Καμαρά έκανε το 1-1 και στο 65' ο Εστρέδα με πέναλτι ανέτρεψε τα ματς για τη Μονπελιέ, στο 70΄ο Μπελχαντά έκανε τρία τα γκολ των γηπεδούχων.