20:01 17/8/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μαρσέιγ- Εβιάν: 2-0
(Ζινιάκ 16', Παγιέ 67')

Με τον καλύτερο τρόπο έχει ξεκινήσει η σεζόν για τη Μαρσέιγ που επικράτησε και στο 2ο ματς με 2-0αυτή τη φορά κόντρα στην Εβιάν

Η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Ζινιάκ στο 16ο λεπτό, ενώ στο 67' ο Παγιέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Σεντ Ετιέν- Γκινγκάμπ: 1-0
(Λεμουάν 53')

Το δύο στα δύο έκανε η Σεντ Ετιέν που επικράτησε με

1-0 της Γκινγκάμπ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Λεμουάν στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νις- Ρεν: 2-1
(Τσβίτανιτς 21', Πιντ 51'- Ολιβέιρα 45')

Τους πρώτους της βαθμούς μάζεψε η Νις που νίκησε με 2-1 τη Ρεν.

Ο Τσβίτανιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τη Νις στο 21ο λεπτό, αλλά στο 45' ο Ολιβέιρα ισοφάρισε για τη Ρεν. Τη νίκη στη Νις έδωσε ο Πιντ με γκολ στο 51ο λεπτό. μάλιστα η Ρεν έχασε τον Παζό στο 90' με κόκκινη κάρτα.

Μπαστιά- Βαλενσιέν: 2-0
(Μπρούνο 77', Μπα 80')

Πρώτη νίκη και πρώτοι βαθμοί για την ΜΠαστιά που επικράτησε με 2-0 της Βαλενσιέν.

Το σκορ άνοιξε ο Μπρούνο στο 77', για να κάνει τα 2-0ο Μπα τρία λεπτά μετά.

Ρεμς- Λιλ: 2-1
(Αλμπάεκ 8', Γκλομπάρ 68'- Μπάσα 89')

Την πρώτη της φετινή νίκη πέτυχε η Ρεμς που επικράτησε της Λιλ με 2-1.

Η Ρεμς προηγήθηκε με τον Αλμπάεκ στο 8ο λεπτό ενώ ο Γκλομπάρ στο 68' διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων. Η Λιλ μείωσε με τον Μπάσα στο 89ο λεπτό.

Τουλούζ- Μπορντό: 1-1
(Μπεν Μπασάτ 45'- Ντιαμπατέ 43')

Στο 1-1 έμειναν Τουλούζ και Μπορντό σε ένα πολύ καλό ματς.

Η Μπορντό έχασε τον Πλανούς με κόκκινη κάρτα στο 29ο λεπτό, αλλά στο 43' άνοιξε το σκορ με τον Ντιαμπατέ. Όμως δύο λεπτά μετά ο Μπεν Μπασάτ έφερε στα ίσα το ματς.