Εύκολα ο Ολυμπιακός

22:14 29/5/2013 - Πηγή: AEK365

Με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα για περίπου 30 λεπτά και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες -πλην του Γεωργάκη- οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας νίκησαν 77-62 τον ΑΓΟΡ και έκαναν το 1-0 στα ημιτελικά της Α1. Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» οι Χάινς και Πάουελ με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κρητικούς ξεχώρισαν οι Χορν

και Πέτγουεϊ με 13 και 12.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Παρασκευή (31/5, 18:15) και πάλι στο ΣΕΦ.

Το ματς

Με χαλαρές άμυνες και με διάθεση στην επίθεση ξεκίνησαν το παιχνίδι Ολυμπιακός και ΑΓΟΡ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +3 (6-9) με το τρίποντο του Κάρτερ, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν το... γκάζι και με ένα σερί 6-0 έκαναν το 12-9. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία έπαιζε ελεύθερα και χωρίς άγχος, δεν άφηνε τη διαφορά να ξεφύγει με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-16 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στη δεύτερη περίοδο, όλοι όσοι ήρθαν από τον πάγκο (Χάινς, Άντιτς, Περπέρογλου, Σλούκας και Γκετσεβίτσιους) έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +19 (39-20). Σε αντίθεση με τα πρώτα 10 λεπτά, οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας -στα επόμενα δέκα- έπαιξαν άμυνα για... σεμινάριο, με αποτέλεσμα να επιτρέψουν μόλις έξι πόντους συνολικά στους Κρητικούς και το πρώτο ημίχρονο να λήξει με το ταμπλό να λέει 43-22.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι συνέχισε και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός, με τη διαφορά πως στο παρκέ ήταν οι βασική πεντάδα (Σπανούλης, Λο, Παπανικολάου και Πρίντεζης) και μοναδική αλλαγή τον Σερμαντίνι. Ένα σερί 5-0 των «ερυθρολεύκων» έστειλε τη διαφορά στο +26 (48-22). Οι παίκτες του ΑΓΟΡ το μόνο που έκαναν ήταν απλά να παρακολουθούν τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο και συγκεκριμένα να φτάνει ακόμα και στο +30 (63-33), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 65-37. Η μεγάλη διαφορά, με την οποία είχε κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο είχε μετατρέψει την αναμέτρηση σε τυπικά διαδικασία, με αποτέλεσμα το θέαμα που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες στο παρκέ να είναι... άναρχο. Αυτό, εκμεταλλεύτηκε ο ΑΓΟΡ, ο οποίος μείωσε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους, μετατρέποντας το 71-42, σε 71-56. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν επέτρεψαν να... ξεφύγουν και άλλο τα πράγματα, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Παουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 9 (1).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικίδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσαρούχας, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.