Είχε Μίλκοβιτς η Σερβία

18:05 16/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μίλκοβιτς (29 πόντους με 68% στην επίθεση έχοντας μόλις 2 λάθη!!!), η Σερβία κέρδισε πολύ δύσκολα τη Γαλλία με 3-1 (32-30, 25-20, 23-25, 26-24) σε ένα πραγματικά δραματικό παιχνίδι (με εξαίρεση το β' σετ). Οι Γάλλοι είχαν στη χειρότερη του βραδιά τον Ερβίν Νγκαπέ (14/39 επιθέσεις με 4 λάθη και 9 μπλοκ!), αλλά έμειναν στη διεκδίκηση του αγώνα χάρις στο δικό τους διαγώνιο, καθώς ο Ρουζιέ είχε 25 πόντους με 58% στην επίθεση (23/40, αλλά με 8 λάθη), αλλά και τον Τουιά που έκανε απίθανο
ματς (74%-52% στην υποδοχή, 70% με 14/20 στην επίθεση). Η ομάδα του Φιλίπ Μπλεν πλήρωσε την απώλεια του α' σετ, όταν προηγήθηκε με 16-12, αλλά η Σερβία ισοφάρισε 16-16 κι αφού έσωσε τέσσερα σετ μπολ, στη δική της τέταρτη ευκαιρία έκανε το 1-0. Οι Σέρβοι πιο εύκολα έφτασαν στην κατάκτηση του β' για να ακολουθήσουν δύο πραγματικά θρίλερ. Στο γ' η Σερβία πήγε για νέα ανατροπή όταν το εις βάρος της 20-16 και 22-18, έγινε 22-21 (άσος Ούρος Κοβάσεβιτς), αλλά ο Ρουζιέ έκανε το 25-23... Στο δ' η Σερβία ξέφυγε 17-13, αλλά οι άμυνες των Γάλλων έδωσαν νέο ενδιαφέρον, (17-16) με τους τρικολόρ να μετατρέπουν το 24-22 σε 24-24, αλλά οι δύο αναπάντητοι πόντοι των Σέρβων έδωσαν τέλος στην αγωνία. Οι συνθέσεις:: Σερβία (Κολάκοβιτς): Κοβάσεβιτς Ν. 17, Πέτκοβιτς, Στάνκοβιτς 9, Νίκιτς 7, Μίλκοβιτς 29, Ποντράσιανιν 10, Ρόσιτς -λ 20% υπ. / Κοβάσεβιτς Ο. 2, Τέρζιτς, Μίτιτς, Ράσιτς, Γαλλία (Μπλεν): Τρέφλ 7, Ρουζιέ 25, Βαντελό 4, Πουζόλ 1, Νγκαπέ 16, Τουϊά 14, Εξιγκά 56% υπ. / Τονιουτί 1, Λινέ, Λαφίτ Η Ρωσία πήρε το ντέρμπι με την Βουλγαρία Η Ρωσία, μαζί με τη Σερβία (αντίπαλος της στον ημιτελικό!) είναι οι μοναδικές αήττητες ομάδες στο Ευρωβόλεϊ, με τους Ρώσους να αποκλείουν στον προημιτελικό τη Βουλγαρία, παρόλο που έχασαν το πρώτο σετ. Τελικά η ομάδα του Βλαντιμίρ Αλέκνο επικράτησε με 3-1 σετ (22-25, 25-9, 25-18, 25-19) παρόλο που η υποδοχή της Βουλγαρίας άντεξε (70% με 51% άριστες, έναντι 55%-32%), αφού η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο μπλοκ. Η Ρωσία δεν είχε απλά 11 πόντους από μπλοκ, αλλά 'έσπασε' πολλές Βουλγαρικές επιθέσεις, κάτι που δεν έγινε στην άλλη πλευρά του φιλέ με αποτέλεσμα η Ρωσία να τελειώσει με το εκπληκτικό ποσοστό (για προημιτελικό Ευρωβόλεϊ και το επίπεδο του αντιπάλου) 64% στην επίθεση! «Αυτό που έκανε σήμερα η Ρωσία είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου! Δεν υπήρχε τρόπος να τους σταματήσουμε στο μπλοκ ότι κι αν δοκιμάσαμε», είπε ο Ράντοστιν Στόιτσεφ, ο οποίος έκλεψε την παράσταση με τις δηλώσεις που έκανε στη συνέχεια, απευθύνοντας ευθείες βολές για την Πολωνία (η οποία ηττήθηκε στο τελευταίο ματς του ομίλου από την Σλοβακία, προκειμένου να έχει τις εύκολες διασταυρώσεις). «Από τη στιγμή που ανέλαβα αυτή την ομάδα, σε εμάς δεν υπάρχουν τέτοια ψευτοδιλήμματα! Δεν μπορώ ποτέ να πω στους παίκτες μου να χάσουν ένα ματς. Αυτό είναι ενάντια στις αρχές του αθλήματος και ενάντια στις δικές μου αρχές. Στον αθλητισμό ο στόχος είναι η νίκη κι όχι η ήττα, κι ακόμη κι αν στο μέλλον γνωρίζουμε ότι μια ήττα θα