Έκανε την έκπληξη το Περού!

01:00 17/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΛΟΜΒΙΑ-ΠΕΡΟΥ: 0-2 (παράταση) ΓΗΠΕΔΟ: «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες», Κόρδοβα Μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα πήρε το Περού του Σέρχιο Μαρκαριάν, καθώς νίκησε με 2-0 την Κολομβία μετά από παράταση στον προημιτελικό της Κόρδοβα. Η Κολομβία απείλησε στο 9' όταν ο Περέα τροφοδότησε τον Αρμέρο, ο οποίος σούταρε από την μικρή περιοχή αλλά ο Φερνάντες έδιωξε σε κόρνερ. Το Περού «άγγιξε» το γκολ στο
21' όταν ο Βάργκας σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρτίνεζ. Οι «καφετέρος» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 37' όταν ο Γκουαρίν σούταρε με τον Φερνάντες να διώχνει ασταθώς, ενώ στην επαναφορά ο Άντριαν Ράμος πλάσαρε άστοχα.Στην επανάληψη το Περού «φλέρταρε» με το γκολ στο 48' όταν ο Μπαλμπίν πάσαρε στον Τσερόκε, ο οποίος σούταρε από την μικρή περιοχή αλλά ο Μαρτίνεζ έδιωξε σε κόρνερ κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Κολομβία έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 65' όταν ο Μορένο κέρδισε πέναλτι από τον Ροντρίγκες, αλλά ο Φαλκάο σούταρε άουτ. Οι «καφετέρος» ήταν άτυχοι και στο 68' αφού ο Μορένο με σουτ από την μικρή περιοχή σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Φερνάντες. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου στο 101' το Περού πήρε προβάδισμα όταν ο Μαρτίνεζ έχασε την μπάλα, μετά από φάουλ του Βάργκας και ο επερχόμενος Λομπατόν με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Οι «Ίνκας» πήραν την πρόκριση στο 112' όταν ο Γκερέρο με κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Βάργκας, ο οπποίος με δεξί σουτ από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για την ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν. ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Μάριο Μαρτίνεζ, Ζουνιγκά, Γέπες, Περέα, Αρμέρο, Μορένο, Σάντσες (112' Χάβι Μαρτίνεζ), Αγκιλάρ (105' Γκουτιάρες), Γκουαρίν, Φαλκάο, Άντριαν Ράμος (73' Ροδαλέγκα). ΠΕΡΟΥ: Φερνάντες, Ρεβορέδο, Κριστιάν Ράμος, Ροντρίγκες, Βίλτσες, Μπαλμπίν, Ανβίντσουλα (46' Λομπατόν), Κρουσάδο (118' Μπαλόν), Βάργκας, Γκερέρο, Τσερόκε (96' Γιοτούμ).