«Σεισμό» στην Κρήτη η Βασίλισσα

18:52 12/10/2013 - Πηγή: AEK365

Με εξαιρετική εμφάνιση και πολύ ενέργεια η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ νίκησε με 56-78 τον ΟΦΗ κι έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας. Η Ένωση, έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδό της στα μεγάλα σαλόνια, αφού αυτός είναι και ο μοναδικός σκοπός της Βασίλισσας αυτή τη σεζόν.

Το ματς

Η ΑΕΚ

μπήκε στο παρκέ με στόχο να μην αφήσει περιθώρια στον ΟΦΗ και από την στιγμή που βρήκε τα πατήματά της το έκανε με τον Καλύτερο τρόπο.Συγκεκριμένα, η Ένωση μετά την ισοφάριση (17-17) κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι και με εξαιρετικά στοιχεία σε επίθεση και άμυνα βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 33-47.
Η Βασίλισσα μπήκε με την ίδια ενέργεια και πάθος και στο δεύτερο ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες... καθάριζε όλες τις επιθέσεις, ενώ κρατούσε και τα καλά της αμυντικά στοιχεία. Έτσι, διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (47-63), μέχρι που έφτασε στη νίκη με ευκολία, παρά την πίεση των γηπεδούχων να μειώσουν.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-47, 47-63, 56-78.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 12 (2), Μάρτζος 5, Ραζής 10, Τραϊανός 3, Δεληγιώργης 7 (1), Τζόρτζεβιτς 13, Πλιούκας 6 (2), Καραγκιολίδης, Σταθάκης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 2, Νίκολιτς 13 (1), Πολυτάρχου 20 (3), Τσιότρας 9 (1), Καράμπουλας 18 (1), Γκιζόγιαννης 4, Παπαντωνάκος 3 (1), Δέσπος 2, Τσιάκος 7 (9ρ.).

Η βαθμολογία (1η αγωνιστική): Ψυχικό 2, ΑΕΚ 2, Καβάλα 2, Λαύριο 2, Αγία Παρασκευή 2, Παγκράτι 2, Κόροιβος 2, Ερμής Λαγκαδά 1, Φίλιππος Βέροιας 1, Φιλαθλητικός 1, Αρκαδικός 1, Ηρακλής 1, ΟΦΗ 1, Ίκαροι Σερρών 1.