23:53 15/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ-3ος ΓΥΡΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ

Σάντερλαντ- Μπόλτον: 0-2
(Σορντέλ 64' πεν., 73')

Το σπίτι της Σάντερλαντ έκλεισε η Μπόλτον που την νίκησε μέσα στην έδρα της με 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.
Η Μπόλτον άνοιξε το σκορ στο 64' με το πέναλτι του Σορντέλ, με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει και το 2-0 στο 73'.

Μίλτον Κεινς Ντονς- Σέφιλντ Γ.: 2-0
(Ουίλιαμς 28' πεν., Μπόουντιτς 77')

Εύκολα προκρίθηκε η Μίλτον Κέινς Ντονς που επικράτησε με 2-0 της Σέφιλντ

Γουέντσντεϊ.
Η Μίλτον Κέινς Ντονς άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Ουίλιαμς στο 28ο λεπτό, ενώ στο 77' ο Μπόντουιτς έκανε το τελικό 2-0.

Μπρέντφορντ- Σάουθεντ: 2-1
(Χάγιες 26', Ντόναλντσον 76'- Κορ 69')

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισε η Μρέντφορντ που επικράτησε με 2-1 της Σαόυθεντ.
Ο Χάγιες έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπρέντφορντ στο 26ο λεπτό, ενώ στο 56' έχασε πέναλτι με τον Φόρεστερ. Έτσι η Σάουθεντ βρήκε την ευκαιρία να ανεβάσει απόδοση και να ισοφαρίσει στο 69' με τον Κορ. Τη νίκη στη Μπρέντφορντ έδωσε ο Ντόναλντσον με γκολ στο 76'.

Μπέρμιγχαμ-Λιντς: 1-2
(Έλιοτ 36'- ΜακΚόρμακ 70', Ντιούφ 76' πεν.)

Μεγάλη πρόκριση με ανατροπή (2-1) πήρε η Λιντς κόντρα στην Μπέρμιγχαμ.
Η Μπέρμιγχαμ άνοιξε τα σκορ με τον Έλιοτ στο 36ο λεπτό, αλλά στο 70' ο μακΚόρμακ έφερε στα ίσα το ματς και 6 λεπτά μετά ο Ντιούφ με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στη Λιντς.

Μπούρνεμουθ- Γουίγκαν: 0-1
(Μποσέλι 18')

Δυσκολεύτηκε μεν, προκρίθηκε δε, η Γουίγκαν που νίκησε με 1-0 την Μπούρνεμουθ.
Η Γουίγκαν άνοιξε το σκορ με τον Μποσέλι στο 18ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια είχε κι άλλες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Γουέστ Μπρομ- ΚΠΡ: 0-1
(Μποθρόιντ 75')

Μπορεί στο πρωτάθλημα να έχει πατώσει, αλλά στο Λιγκ Καπ η ΚΠΡ επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Μπρομ και την πέταξε έξω.
Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μποθρόιντ στο 75ο λεπτό.

Λέιτον Όριεντ- Χαλ: 1-1 (1-2 παρ)
(Κοξ 87'- Πρόσβιτς 41', Κάρνεϊ 117')

Την πρόκριση στην παράταση πήρε Η Χαλ που επικράτησε με 201 της Λέιτον Όριεντ.
Η Χαλ έκανε το 1-0 με τον Πρόσβιτς στο 41ο λεπτό αλλά στο 87' ο Κοξ έφερε στα ίσα το ματς για τη Λέιτον Όριεντ κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Κάρνεϊ έδωσε τη νίκη στην Χαλ με γκολ στο 117'.

Στόουκ- Κρίσταλ Πάλας: 1-1 (4-1 παρ.)
(Τζόουνς 69, Γουόλτερς 90+5',110', Ζερόμ 120'- Μάρεϊ 87')

Το αίμα του πίσω πήρε ο Γουόλτερς, ο οποίος με 2 γκολ στην παράταση έδωσε τη νίκη με 4-1 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και ρέφαρε για τα λάθη του με την Τσέλσι
Η Κρίσταλ Πάλας έχασε πέναλτι με τον Ίστερ στο 34ο λεπτό κι έτσι στο 69' ο Τζόουνς άνοιξε το σκορ στο 69' για την Στόουκ. Ωστόσο στο 87' η Πάλας κέρδισε και 2ο πέναλτι και αυτή τη φορά ο Μάρεϊ έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση και στο 95' ο Γουόλτερς έκανε το 2-1 για τη Στόουκ, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 3-1 στο 110'. Το τελικό 4-1 έκανε ο Ζερόμ στο 120'.

Μπλάκπουλ- Φούλαμ: 1-1 (1-2 παρ)
(Ντελφουνέσο 82'- Ρίτσαρντσον 90+4', Χάνγκελαντ 115')

Στο 115' γλίτωσε η Φούλαμ που επικράτησε με 2-1 της Μπλάκπουλ.
Ο Ντελφουνέσο στο 82' άνοιξε το σκορ για την Μπλάκπουλ, αλλά στο 90+4' Ο Ρίτσαρντσον έκανε το 1-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Τη νίκη στη Φούλαμ έδωσε ο Χάνγκελαντ με γκολ στο 115'.