08:07 8/6/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ- 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Μονουμεντάλ

Στο "Μονουμεντάλ" η Αργεντινή έμεινε στο 0-0 με την Κολομβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τους γηπεδούχους να έχουν δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία και συγκεκριμένα για την φάση του 72ου λεπτού.
Ο Σέρχιο Αγκουέρο πέτυχε

γκολ καλυπτόμενος από 2-3 αμυντικούς αλλά ο διαιτητής Μαρλόν Εσκαλάντε, μετά από υπόδειξη του βοηθού του, ακύρωσε το γκολ. Σημειώνεται πως από το 25ο λεπτό οι δυο ομάδες έπαιζαν με δέκα παίκτες καθώς Ιγκουαΐν και Ζαπάτα αντίκρισαν απευθείας την κόκκινη κάρτα έπειτα από κοκορομαχία ενώ ο Λιονέλ Μέσι αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.
Με παίκτη λιγότερο, η Αργεντινή δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Κολομβίας και έτσι έμεινε το 0-0 με τους Αργεντινούς να παραμένουν στην πρώτη θέση με 25 βαθμούς σε 12 παιχνίδια και την Κολομβία να ακολουθεί με 21 βαθμούς σε 11 παιχνίδια.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Φεντερίκο Φερνάντες, Γκαράι, Ρόχο, Μαστσεράνο, Λούκας Μπίγλια, Ντι Μαρία, Μοντίγιο (58' Μέσι), Αγκουέρο (81' Λαβέτσι), Ιγκουαΐν.
ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Σούνιγκα, Σαπάτα, Γιέπες, Αρμέρο, Κάρλος Σάντσες, Αγκιλάρ (60' Μεχία), Άλντο Ραμίρες, Χάμες Ροντρίγκες (34' Κουαντράδο), Φαλκάο, Τζάκσον Μαρτίνες (46' Περέα).

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΧΙΛΗ 1-2
ΓΗΠΕΔΟ: Defencores del Chaco

Η Χιλή πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παραγουάης με 2-1 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 41ο λεπτό, ο Εδουάρδο Βάργκας έδωσε προβάδισμα στους Χιλιανούς με τον Αρτούρο Βιδάλ να κάνει το 0-2 στο 54ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Παραγουάη ήταν να μειώσει με τον Ρόκε Σάντα Κρουζ δυο λεπτά πριν το τέλος.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Βιγιάρ, Κάντια, Κάσερες, Οβιέδο, Καρντόσο, Μπενίτεθ, Σαμούδιο, Ντα Σίλβα, Ριβέρος (57' Ορτίθ), Ντάντε Λόπεζ (58' Σάντα Κρουζ), Ντος Σάντος (79' Καμπαγιέρο)

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Μένα, Γκονζάλες, Ίσλα, Βιδάλ, Βάργκας (85' Γκουτιέρεζ), Σάντσες (90' Πίντο), Ρόχας, Μέντελ, Μαρσέλο Ντίαζ, Παρέδες (58' Φερνάντες)

ΠΕΡΟΥ-ΕΚΟΥΑΔΟΡ 1-0
ΓΗΠΕΔΟ: Nacional de Lima

Με γκολ του Κλαούντιο Πιζάρο, έπειτα από όμορφη ατομική προσπάθεια, το Περού επικράτησε 1-0 του Εκουαδόρ και απέκτησε ελπίδες πρόκρισης για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Στο 11ο λεπτό ο Πιζάρο με όμορφο ψαλιδάκι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με το Εκουαδόρ να μην μπορεί στην συνέχεια να διασπάσει την, πολύ καλά, οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

ΠΕΡΟΥ: Ραούλ Φερνάντεζ, Ροντρίγκες, Ζαμπράνο, Χουάν Βάργκας (80' Αμπουέρο), Γκερέρο, Φαρφάν (89' Αντβινκούλα), Πιζάρο (90' Ράμος), Γιοτούν, Ραμίρεζ, Ρεταμόζο, Χερέρα
ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκεζ, Γκουάγκουα, Εράθο, Παρέδες (75' Ιμπάρα), Νομπόα, Ρόχας (64' Καϊσέδο), Μοντέρο, Αγιόβι, Μπενίτεθ (86' Ντε Ζέσους), Καστίγιο, Βαλένσια.

9) Παραγουάη 8 (9-23) σε 12 ματς

* Οι τέσσερις πρώτες χώρες προκρίνονται απευθείας στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ η πέμπτη θα χρειαστεί να δώσει αγώνα μπαράζ από την αντίστοιχη ομάδα του προκριματικού ομίλου της Ασίας.