Ένα γκολ για να θυμάσαι τον Βενλίνσκι

11:06 14/1/2013 - Πηγή: AEK365

Τι παιχνίδι κι αυτό...; Όπως και πολλά εκείνη την εποχή για την ΑΕΚ. Ματς που κρίνονταν στις λεπτομέρειες, στη μία φάση της τελευταίας στιγμής. Ήταν 14 Ιανουαρίου του 2006. Η ΑΕΚ λίγες μέρες πριν είχε πάρει μία τρομερά αγχωτική πρόκριση στη Ριζούπολη επί του Εθνικού στα πέναλτι. Η κούραση μεγάλη και ο Ατρόμητος ερχόταν στο ΟΑΚΑ για να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Η ΑΕΚ

πάλι ήθελε μόνο τη νίκη, όχι επειδή το προτάσσει η ιστορία της, αλλά γιατί έπρεπε να παραμείνει στην τροχιά της πρώτης θέσης. Και η νίκη ήρθε στο 89', με έναν παίκτη που πέρασε από την ΑΕΚ ένα χρόνο, που είχε πολλά στοιχεία καλού φορ, αλλά δεν... έπιασε. Ο λόγος για τον Όλεγκ Βιενλίνσκι.

Η ΑΕΚ σε αυτό το ματς είχε πάρει στο 31' το προβάδισμα με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου. Ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της, όμως από μία φάση και ένα λάθος όλα μπορούν να ανατραπούν... Στο 45' ο Γεωργέας δεν αφήνει να γίνει απλά το 1-1, διώχνει τη μπάλα με το χέρι πάνω στη γραμμή της ΑΕΚ, ο διαιτητής δίνει πέναλτι και τον αποβάλλει. Γίνεται και το 1-1 με τον Ζαχαρόπουλο και όλο το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ αναγκάζεται να το βγάλει με παίκτη λιγότερο. Η ώρα περνούσε, ευκαιρίες χάθηκαν, η κούραση όμως είχε καταβάλει τους πάντες. Ο Σάντος κάνει στο 88' την αλλαγή: Έξω ο Σέζαρ μέσα ο Βενλίνσκι...

Ένα λεπτό αργότερα ο Ουκρανός επιθετικός χτυπάει: Κάθετη του Λυμπερόπουλου, ο Βενλίνγκι "αδειάζει" τον Μιχαηλίδη και πλασάρει σε κενή εστία... Ντελίριο! 11.000 κόσμου στο κρύο εκείνο βράδυ στο ΟΑΚΑ εκστασιασμένοι πανηγυρίζουν σαν τρελοί, όλος ο πάγκος φεύγει πάνω στον Ουκρανό που πετάει στον ουρανό τη μπλούζα του και όλοι μαζί γίνονται ένα κουβάρι. Λύτρωση τεράστια, μία μεγάλη νίκη... Αυτό το γκολ του Όλεγκ Βενλίνσκι, αλλά κι εκείνο στις 25/9/05 στο Αλκαζάρ κόντρα στη Λάρισα (0-1) θα είναι δύο γκολ, δύο στιγμές που θα τον θυμόμαστε...

ΑΕΚ: Σορεντίνο, Μάλμπασα, Τσιρίλο, Αλεξόπουλος, Γεωργέας, Κατσουράνης, Τσάνκο (60' Λάκης), Ίβιτς, Ζούλιο Σέζαρ (88' Βενγλίνσκι), Σοάρες (46' Κόντης), Λυμπερόπουλος.

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Μικές, Χάλαρης, Κούτσης, Δήμος (62' Σωτήρχος), Παππάς, Καραδήμος (58' Ντοέ), Ραγκουέλ, Κορακάκης (84' Κατεμής), Ζαχαρόπουλος.