15:27 29/1/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ- ΣΙΕΝΑ: 2-1
Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι
Σημαντική νίκη με 2-1 κόντρα στη Σιένα πέτυχε η Φιορεντίνα και επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Φιορεντίνα, καθώς ο Γιόβετιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. μετά από γύρισμα από τα δεξιά, η άμυνα της Σιένα κόλλησε και ο Μαυροβούνιος πετάχτηκε

κι έκανε το 1-0.
Η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη και στη συνέχεια και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 63ο λεπτό. Σκόρερ ο Νατάλι με όμορφη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μντολίβο.
Από εκεί και πέρα η Σιένα προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το πέναλτ του Καλαϊό στο 88ο λεπτό.
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μπόρουτς, Γκαμπερίνι, Νατάλι, Ναστάσιτς, Μπεχράμι, Λατσάρι, Κασάνι (75' Ντε Σιλβέστρι), Μοντολίβο, Πασκουάλ, Γιόβετιτς, Αμάουρι (87' Λιάζιτς).
ΣΙΕΝΑ: Πέγκολο, Πεζόλι, Ροσετίνι, Τέρτζι (47' Μπριέντζα), Γκάτσι, Βεργκάσολα (74' Λαρόντο), Βιτιέλο, Ντ'Αγκοστίνο (54' Μπολτζόνι), Ντελ Γκρόσο, Ντέστρο, Καλαϊό.