Επιστροφή με ρεκόρ για Βίγια (VIDEO)

10:37 8/9/2012 - Πηγή: AEK365

Στην Ποντεβέδρα, η Εθνική Ισπανίας συνέτριψε με 5-0 την Σαουδική Αραβία σε φιλική αναμέτρηση με τον Νταβίδ Βίγια να συνδυάζει την επιστροφή του με την φανέλα της εθνικής ομάδας με ένα ρεκόρ. Συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 52ο τέρμα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής Ισπανίας.
Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Κόσμου έδειξε πανέτοιμη για το πρώτο της παιχνίδι στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα γίνει την Τρίτη κόντρα στην Γεωργία με τον Πέδρο να σκοράρει

δυο φορές (27', 73') με τους Καθόρλα (23'), Τσάβι (47') και Βίγια (64') να πετυχαίνουν από ένα τέρμα.
Για 56 λεπτά αγωνίστηκε ο Φερνάντο Τόρες με τον επιθετικό της Τσέλσι να συμπληρώνει 100 παιχνίδια με την φανέλα της Εθνικής Ισπανίας.

Η σύνθεση της Εθνικής Ισπανίας: Βαλντές (72' Κασίγιας), Χουανφράν, Αλμπιόλ, Πικέ (46' Ράμος), Μονρεάλ, Μπουσκέτς (60' Ινιέστα), Μπενάτ, Καθόρλα (60' Σίλβα), Σεσκ Φάμπρεγας (46' Τσάβι), Πέδρο, Τόρες (56' Βίγια).