Επιτέλους νίκη για Στουρμ

21:25 2/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΑΥΣΤΡΙΑ- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ- ΡΙΝΤ: 1-0 Γήπεδο: UPC Αρίνα Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Στουρμ Γκρατς επί της Ρίντ. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων μετά από ένα μήνα. Μία αλλαγή έκανε μόνο Φράνκο Φόντα σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕκ, καθώς χρησιμοποίησε τον Σάμουελ στη θέση του Κάινζ. Από εκεί και πέρα, διατήρησε το καθαρό 4-4-2, με τους Σάμπιτς και Μποντούλ στην κορυφή. Η Στουρμ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στα πρώτα 20 λεπτά και μάλιατς έχασε καλή ευκαιρία στο 14ο
λεπτό. Ο Σάμπιτς και ο Βέμπερ συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, αλλά ο Γκεμπάουερ έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και στο 23ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Καρίλ, να περνά μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην επανάληψη και άνοιξαν το σκορ στο 50ο λεπτό. Ο Βολφ βγήκε από αριστερά, έκοψε μέσα στην περιοχή για τον Σάμπιτς, ο οποίος από πολύ κοντά δεν αστόχησε. Η Ριντ πίεσε από εκεί και πέρα και είχε δύο καλά σουτ στο 69' και στο 72'. Στη δεύτερη περίπτωση μάλιστα, ο Μπάιχλερ προσπάθησε να κρεμάσει τον Κάβλινα, ο οποίος έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. ΣΤΟΥΡΜ: Κάβλινα, Στάντφεστ (22' Εχράινριχ), Μπεργκστάλερ, Ποπχάντζε, Σάμουελ, Μπούκβα, Βολφ, Βέμπερ, Ντούντιτς, Σάμπιτς (86' Μουράτοβιτς), Μποντούλ (74' Χάας). ΡΙΝΤ: Γκεμπάουερ, Ρίγκλερ (44' Σράινερ), Χάντζιτς (56' Μπασαλά Μασάνα), Ραιφελτσάμερ, Ζίεγκλ, Ροτπούλερ, Μπάιχλερ, Χάινουμ, Καρίλ, Γκουιγιέμ (72' Κασανόβα), Νάτσο Ροντρίγκεζ. Αούστρια Βιέννης- Σάλτζμπουργκ: 2-2(Γιουνούζοβιτς 40', Μπαρασίτε 55'- Γιάντσερ 45', Τέιγκλ 63')