Επιτέλους... τελικός

23:00 16/9/2011 - Πηγή: AEK365
Πολύ καλό ξεκίνημα είχαμε και για τις δύο ομάδες στο παιχνίδι. Η Ρωσία με τον Μοζγκόφ να είναι εξαιρετικός κάτω από το καλάθι κατάφερε να προηγηθεί με 11-8 στο πεντάλεπτο. Η Γαλλία με μπροστάρη τον Πάρκερ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, να μην αφήσει τους Ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του(17-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθώς δεν μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά και
τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία. Η Γαλλία διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (24-20) στο 15' αλλά η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντιδρούσε και περνούσε και μπροστά(27-26) στο 17'. Οι Γάλλοι στα τελευταία λεπτά έσφιξε ακόμα περισσότερο την άμυνα τους και με τον Μπατούμ πρωταγωνιστή, να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 39-34 Οι Ρωσία αντέδρασε με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου και με τον Κιριλενκο να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες ισοφάρισε σε 40-40 στο 24'. Ο Κιριλένκο έκανε το τρίτο του φάουλ και βγήκε από το παιχνίδι, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Γαλλία και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 55-47 με τον Μπατούμ και τον Πάρκερ να είναι οι κορυφαίοι. Δεκάλεπτα: 17-14, 39-34, 53-45, 79-68. Γαλλία (Κολέ): Νοά 7, Μπατούμ 19, Καουντί 2, Πάρκερ 22, Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 9, Ντιαό 6, Ζελαμπάλ 2. Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς, Μοζγκόφ 12, Μπίκοφ 7, Φριτζόν 3, Σβεντ 4, Χριάπα 9, Αντόνοφ 4, Μόνια 8, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 21.