Έτρεχε με… 101

23:10 24/8/2011 - Πηγή: AEK365
Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης δεν άφησε η ελληνική ομάδα στους αντιπάλους της. Προσπάθησε από την αρχή να ανοίξει το ρυθμό του αγώνα και το κατάφερε, ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ και με πίεση στην άμυνα. Ήταν τα δύο στοιχεία που της επέτρεψαν να βρει ισορροπία στην επίθεση, ενώ η καλή κυκλοφορία έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ, απειλώντας από μακριά, αλλά και περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό. Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει το +10 (23-13, 6'), το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το 31-13 και τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους με την επιστροφή στο παρκέ (33-13). Οι Βούλγαροι από το 4'30'' ευστόχησαν και
πάλι εντός πεδιάς στο 11' (34-15). Η Ελλάδα είχε σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης, έφτασε στο +26 (46-20) με δύο ελεύθερες βολές του Κώστα Σλούκα. Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κύριοι εκφραστές των επιθέσεων ήταν οι Μαυροειδής και Μπράμος. Ο Ηλίας Ζούρος είχε ήδη χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του (μια... δεκάδα είχε αγωνιστεί ήδη στην πρώτη περίοδο), δίνοντας χρόνο, δοκιμάζοντας σχήματα, εκμεταλλευόμενος ότι μπορούσε να του «δώσει» το παιχνίδι. Το ημίχρονο έκλεισε 56-32. Στα... μισά του δρόμου τα ριμπάουντ ήταν 25-8, οι ασίστ 11-6 και είχαν σκοράρει οι 10 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο ομοσπονδιακός προπονητής. Τρεις από αυτούς είχαν πάνω από μονάδα στο σύστημα αξιολόγησης (Φώτσης, Καλάθης, Μαυροειδής). Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αποσπώντας το χειροκρότημα της εξέδρας. Είτε με την τελική προσπάθεια, είτε με την καλή κυκλοφορία και την υπομονή στην επίθεση, αποφεύγοντας βεβιασμένες ενέργειες και σουτ. Η διαφορά έφτασε στο +29 (68-39, 24'). Το επόμενο εξάλεπτο δεν ήταν το καλύτερο για την ελληνική ομάδα. Υπέπεσε σε λάθη, έδειξε να χαλαρώνει στην άμυνα σε κάποιες φάσεις και η Βουλγαρία το εκμεταλλεύτηκε για να πλησιάσει στους 17 πόντους (71-54, 28'10'') με ένα 9-0 (από 71-45 στο 26'10''). Ο Ίαν Βουγιούκας βοήθησε να «ξεκολλήσει» το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (73-54, 29'), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 74-56. Η τέταρτη περίοδος βρήκε την Εθνική Ελλάδας να αναζητά και να βρίσκει πολλές ευκαιρίες και πάλι να τρέξει στον αιφνιδιασμό, χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε στους 32 πόντους (90-58, 35') με δύο όμορφες φάσεις με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ξανθόπουλο: Η πρώτη με πάσα μία από την πλάτη για τον Μάικ Μπράμος και η δεύτερη με ένα δικό του καλάθι στον αιφνιδιασμό. Ο Βουγιούκας οδήγησε στο +35 (95-60, 36'30''), ενώ ο ίδιος έγραψε και την... κατοστάρα με το 101-67 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Δεκάλεπτα: 31-13, 54-32, 74-56, 101-67 Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 15, Σλούκας 8 (4 α), Ζήσης 6, Ξανθόπουλος 2 (5 α, 3κλ), Καλάθης 9, Φώτσης 10, Παπανικολάου 4 (8ρ), Μπράμος 11, Μαυροειδής 13, Κουφός 10, Βουγιούκας 11, Καϊμακόγλου 2 (10ρ) Βουλγαρία (Μπαρκόφσκι): Ιβανόφ Ν. 14, Ιβανόφ Κ. 9, Αβράμοφ 2, Κοστόφ 6, Βιντένοφ 12, Μαρίνοφ, Ρόουλαντ 11, Γκεοργκίεφ, Γκρούεφ 2, Μπάνεφ, Βαρμπάνοφ 1