Φτηνά την γλίτωσε η Αργεντινή (VIDEO)

07:40 7/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Μπριγκαντίερ Τζένεραλ Εστανισλάο Λόπες-Σάντα Φε ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάλβιο Φαγουέντες (Βραζιλία) Άδικα περίμεναν οι φίλοι της Αργεντινής μια εμφάνιση καλύτερης από αυτή της πρεμιέρας κόντρα στην Βολιβία. Οι παίκτες του Σέρχιο Μπατίστα υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της Κολομβίας και μόνο από τύχη δεν έχασαν και τον ένα βαθμό καθώς οι παίκτες του Ερνάν Γκόμες έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη.
Πλέον η Αργεντινή δεν θέλει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης κόντρα στην Κόστα Ρίκα για να πάρει την πρόκριση και να ακολουθήσει την Κολομβία στην επόμενη φάση. Στο πρώτο ημίχρονο η Κολομβία με κορυφαίο τον Σάντσες που μάρκαρε αποτελεσματικά τον Μέσι δεν άφηνε τους Αργεντινούς να αναπτυχθούν με την ίδια να χάνει απίστευτες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στην πρώτη από αυτές ο Ράμος από το ένα μέτρο έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα και με την άμυνα της Αργεντινής "πελαγωμένη" ο Μορένο είδε την μπάλα να του στρώνεται μπροστά στα πόδια του αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση κατέληξε άουτ σπαταλώντας ακόμα μια ευκαιρία για την Κολομβία. Οι δυο τελευταίες ευκαιρίες των Κολομβιανών είχαν για πρωταγωνιστή τον Φαλκάο με τον άσο της Πόρτο να επιχειρεί δυο δυνατά σουτ με τον τερματοφύλακα της Αργεντινής, Ρομέρο, να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Η μοναδική ευκαιρία που είχε να παρουσιάσει η Αργεντινή στο πρώτο ημίχρονο ήταν το τετ-α-τετ του Λαβέτσι με τον Μαρτίνες, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Κολομβίας σταμάτησε τον επιθετικό της Νάπολι. Η Αργεντινή εξακολούθησε να είναι και στον δεύτερο ημίχρονο υποτονική με την Κολομβία να μην σταματά να επιτίθεται και να χάνει ευκαιρίες. Ο Ρομέρο, ουσιαστικά γλίτωσε την Αργεντινή από την ήττα καθώς αντέδρασε αποτελεσματικά στις προσπάθειες των Αρμέρο και Φαλκάο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο μέχρι την λήξη με την Αργεντινή να πρέπει άμεσα να αλλάξει αγωνιστικό πρόσωπο αν δεν θέλει να γευτεί την δυσάρεστη γεύση του αποκλεισμού και μάλιστα μέσα στην έδρα της. Αργεντινή (Σέρχιο Μπατίστα): Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Μπουρντίσο, Γκ. Μιλίτο, Ζανέτι, Μπανέγκα (73' Ιγκουαΐν), Μασεράνο, Καμπιάσο (61' Γκάγκο), Λαβέτσι (61' Αγουέρο), Μέσι, Τέβες. Κολομβία (Ερνάν Γκόμες): Λ. Μαρτίνες, Καμίλο, Περέα, Γιέπες, Αρμέρο, Σάντσες, Μορένο (90+1' Μοσκέρα), Αγκιλάρ, Γκουαρίν, A. Ράμος (89' Σότο), Φαλκάο (87' Γκουτιέρες).