Γκέλα για ΑΕΚ

21:20 3/10/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΥΠΡΟΣ- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν επιθετική αλλά αργή στην ανάπτυξη και προβλεπτή στις κινήσεις της, έμεινε μακριά από την ουσία χωρίς να δημιουργήσει ούτε μια αξιόλογη ευκαιρία. Η Νέα Σαλαμίνα αντίθετα ήταν η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο 21' με το πλασέ του Γκρέι που απέκρουσε ο Νέγκρι, ενώ στο 39' o Ρόκε έδωσε προβάδισμα στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Πορτογάλος
φορ έκλεψε την μπάλα από τον Παύλου και με σουτ νίκησε το Νέγκρι και άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, με την Νέα Σαλαμίνα να είναι πάντοτε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 55' η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι με το σουτ του Ντίξον, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με ευθύβολο σουτ του Σκοπελίτη. Η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση όμως δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ, ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντε Κλερ. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 87' η Νέα Σαλαμίνα είχε την μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη με πλασέ του Γκρέι, όμως ο Νέγκρι απέκρουσε και κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του. Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Άχνας με γκολ του Τσιντί στο 56'.