18:32 24/3/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ- ΑΝΟΒΕΡΟ: 2-1
Γήπεδο Alianz Arena
Την 3η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Μπάγερν μονάχου επικρατώντας ε 2-1 του Ανόβερο και συνεχίζει α κυνηγά την Ντόρτμουντ.
Το Ανόβερο απείλησε πρώτο με τον Πάντερ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Ντιούφ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 30'.
Η Μπάγερν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36ο λεπτό με το πλασέ του Κρόος. από ύψος του πέναλτι μετά από τη σέντρα του Ριμπερί.
Το Ανόβερο δεν μπόρεσε να απειλήσει στο πρώτομέρος και η Μπάγερν πήγε στα αποδυτήρια

προηγούμενη με 1-0.
Στο 64ο λεπτό ο Γκόμες μετά από σέντρα του Ριμπερί, σημάδεψε το δοκάρι του Ανόβερο, αλλά στο 68ο λεπτό οι Βαυαροί καθάρισαν το ματς.
Ο Κρόος έκανε τη σέντρα και ο Γκόμες από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.
Το μόνο που κατάφερε το Ανόβερο ήταν να μειώσει στο 74ο λεπτό με τον Για Κόναν.
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα, Γκουστάβο, Πράνιτς (57' Τίμοστσουκ), Ρόμπεν, Κρόος (78' Μϊλερ), Ριμπερί, Όλιτς (61' Γκόμες),
ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Τσερούντολο, Έγκιμαν, Πόηκατετζ, Πάντερ, Σμιέντεμπαχ, Πίντο (61' Σλάουντραφ), Στιντλ, Ράους, Ντιούφ, Αμπντελαουέ (66' Κόναν).

ΜΑΪΝΤΖ- ΧΕΡΤΑ: 1-3
Γήπεδο: Coface Arena
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Χέρτα, η οποία επικράτησε με 3-1 της Μάιντζ.
Η Μάιντζ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό το σουτ του Μίλερ πέρασε λίγο άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε και το απ' ευθείας φάουλ του Πολάνσκι στο 37', ενώ στο 41' η Χέρτα πήρε κεφάλι στο σκορ.
Σκόρερ ο Μπεν Χατίρα με κοντινό σουτ μετά από ασίστ του Ράμος.
Η Χέρτα κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της στο 52ο λεπτό, με τον Ράφαελ να δίνει για τον Σάντος και ο τελευταίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Βετκλο.
Η Μάιντζ κατάφερε να μειώσει στο 58ο λεπτό, με τον Τσούπο Μότινγκ να κάνει από κοντά το 2-1 μετά από ασίστ του Μίλερ.
Τρία λεπτά αργότερα ο Ζιντάν παραλίγο να κάνει το 2-2, αλλά στο 69' ο Ράμος μετά από ασίστ του Κίρκοφ έκανε το 3-1.
Από εκεί και πέρα η Μάιντζ προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν τα κατάφερε.
ΜΑΪΝΤΖ: Βέτκλο, Καλιγκιούρι, Μπούνγκερτ, Κιρκόφ, Ζαμπάβνικ, Πολάνκσι (74' Ίβανσοτζ), Σότο, Μίλερ (64' Στίμπερ), Ζιντάν (80' Γκαβράνοβιτς), Μότινγκ, Ζαλάι
ΧΕΡΤΑ: Κραφτ, Λελ, Χούμπνικ, Γιάνκερ, Μπιστιάνς, Ναϊμέιερ, Κομπιασβιλι, ΡΡουκάβιτσα, Ράφαελ (90' Περντεντάι), Μπεν Χατίρα (65' Έμπερτ), Ράμος (85' Λασονγκά)