16:54 22/12/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ: 2-2
Γήπεδο: Παρκ ντε Πρενς

Σε ένα πανέμορφο ματς, Παρί και Λιλ έμειναν στο 2-2 και ο τίτλος στη Γαλλία δεν έχει κριθεί ακόμα...

Στο 10ο λεπτό μετά από σέντρα του Ρου, ο Καλού δεν βρήκε καλά την μπάλα με προβολή, ενώ στο 22' ο Ενιεάμα απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Λαβέτσι. Στο

32' ο Σίλβα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από το μισό μέτρο, αλλά στο 36' ο Ίμπρα με τρομερό φάουλ που κόντραρε και λίγο, έκανε το 1-0 για την Παρί. Η Λιλ ανέβασε στροφές και στο 44' ο Μαβουμπά με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1.

Η Λιλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό ο Καλού με πέναλτι έκανε το 2-1. Στο 62ο λεπτό το σουτ του Βεράτι έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 66' ο Σιρίγκου είπε όχι σε σουτ του Μπαλμόν. Η Παρί έφερε στα ίσα το ματς στο 72ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ του Λούκας, ο Μπάσα έστειλε την μπάλα κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 81' ο Παστόρε αστόχησε από καλή θέση, όπως έκανε και ο Ίμπρα στο 84', ενώ στο 88' ο Σιρίγκου απομάκρυνε δύσκολα το σουτ του Οριγκί. Στο 89' η κεφαλιά του Μπάσα έξυσε το δοκάρι της Παρί και στο 90+4' το γύρισμα του Μενεζ κόπηκε από τον Ενιεάμα προ του Ίμπρα.

Παρι: Σιρίγκου, Άλεξ (67' Παστόρε), Σίλβα, Φαν ντερ Βιλ, Ντινιέ, Μότα, Βεράτι, Ματουϊντί, Λούκας, Λαβέτσι (76' Μενέζ), Ιμπραΐμοβιτς.

Λιλ: Ενιεάμα, Ρόζεναλ, Μπάσα, Μπεριά (54' Σιντιμπέ), Σουαρέ, Μπαλμόν, Μαβουμπά, Μαρτέν (69' Ροντελέν), Γκουεγιέ, Καλού, Ρου (81' Οριγκί)

Λοριάν-Λιόν: 2-2
(Αμπουμπακάρ 59', Τραορέ 90+3'- Γκρενιέ 21', Γκομίς 49')

Αυτοκτόνησε η Λιόν που κέρδιζε με 2-0 τη Λοριάν αλλά τελικά κόλλησε στο 2-2.

Οι «λιονέ» άνοιξαν το σκορ με τον Γκρενιέ στο 21ο λεπτό, ενώ στο 49' ο Γκομίς έκανε το 2-0. Η Λοριάν μείωσε με τον Αμπουμπακάρ στο 59' και πήρε την ισοπαλία χάρη σε γκολ του Τραορέ στις καθυστερήσεις.

Μαρσέιγ-Μπορντό: 2-2
(Ρομάο 73', Ζινιάκ 74'- Ζουσιέ 34', Μορίς Μπελάι 66')

Στο 2-2 έμειναν Μαρσέιγ και Μπορντό, με τους γηπεδούχους να μην έχουν νίκη στο πρωτάθλημα εδώ κι ένα μήνα.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ με τον Ζουσιέ στ 34ο λεπτό κι έκανε το 2-0 με τον Μορίς Μπελάι στο 66', αλλά η Μαρσέιγ ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά στο 73΄ο Ρομάο μείωσε σε 2-1 και στο 74' ο Ζινιάκ έφερε στα ίσα το παιχνίδι.