Η απόλυτη... αυτοκτονία

18:44 8/4/2013 - Πηγή: AEK365

Κάτι που φάνταζε σαν ένα κακόγουστο αστείο πριν από μια εβδομάδα, όταν και ξεκινούσαν οι τελικοί του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, δυστυχώς πραγματοποιήθηκε. Τα κορίτσια της ΑΕΚ που ήθελαν απλά και μόνο μια νίκη για να κατακτήσουν το δεύτερο συνεχόμενο Πρωτάθλημα της ιστορίας της, τελικά είδαν τον Ολυμπιακό να μειώσει και κατακτήσει τον τίτλο μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Ένωση

των πολλών τραυματισμών τη φετινή περίοδο, ηττήθηκε με 3-1 σετ και χάρισε στον ΟΣΦΠ το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Η υποδοχή της ΑΕΚ δεν λειτούργησε καλά σε αντίθεση με το μπλοκ του Ολυμπιακού ο οποίος με την Γιακουμή σε μεγάλη μέρα πήρε τη νίκη.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με δύο άσους για την ΑΕΚ και με τον κόσμο να ζεσταίνεται ακόμα περισσότερο. Στη συνέχεια, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε, με την Ένωση να δείχνει κάποιες αδυναμίες σε υποδοχή και σερβίς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να μείνει πίσω στο σκορ ακόμα και με 9 πόντους (12-19), κάτι που δεν κράτησε πολύ, αφού στη συνέχεια προσπάθησε και μείωσε (21-24), αλλά χωρίς αποτέλεσμα, λόγω του ότι τελικά έχασε το πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια μπήκαν αποφασισμένα και παθιασμένα για να ισοφαρίσουν και να φτάσουν στη νίκη. Έτσι, φάνηκαν βελτιωμένες και με καλές ενέργειες έφτασαν να έχουν το προβάδισμα 4 πόντων (21-17). Το προβάδισμα αυτό το διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ, χωρίς δυσκολία κι έτσι έκαναν το 1-1.
Το ίδιο πάθος επικράτησε και στη συνέχεια. Τα κορίτσια μάχονταν για τον κάθε πόντο, όμως κάποια λάθη που έγιναν την βρήκαν να κυνηγάει στο σκορ. Με την υποστήριξη του κόσμου και το πάθος της βρέθηκε μπροστά από το 21-20 και κρατούσε την διαφορά μέχρι εκεί που προδόθηκε από κάποιες ατυχίες, με το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό (24-26).
Ο τρόπος που χάθηκε το τρίτο σετ έριξε την ψυχολογία τω «κιτρινόμαυρων», κι έτσι οι φιλοξενούμενες από ένα σημείο και πέρα έπαιρναν άνετους πόντους. Τα κορίτσια, με ένα σερί προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο δεν έφτανε αυτό και με έναν άσο της Κοσμά η ΑΕΚ έχασε το Πρωτάθλημα, κάτι που φάνταζε σαν ψέμα πριν από μια εβδομάδα.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 24-26, 20-25

ΑΕΚ (Οικονόμου): Παπαγεωργίου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 43% άριστες), Κις 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 14 (12/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 12 (8/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντεζ 8 (8/20 επ., 62% υπ. - 36% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/3 επ., 3 άσοι), Ρόγκα -λ (40% υπ. - 20% άριστες) / Γκούζου, Τσοχατζή 1
Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 14 (10/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 16% άριστες), Κοσμά 11 (7/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 32% άριστες), Τρατς 13 (10/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιακουμή 20 (10/12, 4 άσοι, 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/6 επ., 4 άσοι), Τένεβα 12 (8/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 23% άριστες), Κονόμι -λ (38% υπ. - 25% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα, Καβαθά 1.