Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

07:41 6/2/2012 - Πηγή: AEK365

Γιάννης Αραμπατζής: 6
Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάστηκε να επέμβει. Οποια σουτ έγιναν προς την εστία του με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο έφυγαν άουτ. Ο Αραμπατζής έκανε καλές εξόδους όποτε χρειάστηκε και είναι σημαντικό ότι η ΑΕΚ μετά από καιρό κράτησε το μηδέν στην άμυνα της. Ακόμη και χωρίς απόκρουση του πορτιέρο της...

Γιάννης Κοντοές: 5
Με τον Σκέμπρι είχε αρκετά προβλήματα και δεν έδειξε να είναι σε καλή μέρα. Εχανε συχνά πυκνά την θέση του, δεν βοηθούσε τον Μπέλεκ επιθετικά και σε γενικές γραμμές

δεν έκανε καλή εμφάνιση. Σο 69' με σουτ πλησίασε το γκολ, αλλά εκτέλεσε χλιαρά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Παναγιώτης Λαγός: 5
Επαιξε για ένα ημίχρονο αριστερό μπακ. Τρίτο σερί ματς βασικός, αλλά έδειξε ξανά ότι επιθετικά ανέβαινε και μπορούσε να προσφέρει πολλά περισσότερα συγκριτικά με ανασταλτικά. Και δεξιά ο Πανιώνιος με τον Γουνδουλάκη έκανε πολλά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λαγό να κάνει λάθη. Στην επανάληψη έγινε αριστερό χαφ στο 4-3-3, αλλά δεν πρόλαβε και ένα λεπτό μετά τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Κώστας Μανωλάς: 8
Εξαιρετική εμφάνιση από τον νεαρό στόπερ που δεν άφησε «μάχη» που να μην κερδίσει, ενώ πλησίασε και το γκολ με το δοκάρι στο 18'. Ο Μανωλάς είχε και μια καλή κεφαλιά που πήγε άουτ στην επανάληψη, ενώ στο 12' έκοψε σωστά τον Πεκτάκη πριν προλάβει να σουτάρει. Κόντρα στον Κούτσι κέρδισε και φάσεις στον αέρα και έδειξε αρκετά ώριμος. Μένει να μείνει και σταθερός. Στο 10' έκανε λάθος να αφήσει την μπάλα να την πάρει επικίνδυνα με το κεφάλι ο Σιόβας.

Τραϊανός Δέλλας: 6
Δίπλα στον χθεσινό εξαιρετικό Μανωλά δεν είχε να κάνει πολύ δουλειά. Ο «Τράι» έπαιξε περισσότερο με το μυαλό και «διάβασε» φάσεις. Καίρια η επέμβαση του στο 58' όταν έκοψε τον Κούτσι πριν σουτάρει. Καλή εμφάνιση, δίχως προβλήματα και λάθη.

Παντελής Καφές: 7
Μετά από (πολύ) καιρό ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε καλή εμφάνιση και έτσι δικαίωσε τον Κωστένογλου που επέμεινε και χθες σε αυτόν. Και δεν ήταν μόνο το γκολ (εξαιρετική συνεργασία με Κάρλος) που έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ. Ο Καφές ήταν στήριγμα για τον Χοσέ Κάρλος και μαζί είχαν πολλές συνεργασίες με τον πρώτο να δείχνει ορεξάτος. Αμυντικά περισσότερο δούλεψε στην επανάληψη, όταν ο Βάργκας βγήκε μπροστά. Σταθερός σε όλο το 90λεπτο κατάφερε να κάνει μια εμφάνιση που θα τον βοηθήσει. Απέναντι στον Σάμαρη είχε μπόλικη δουλειά και επιστράτευσε και το πάθος με 2-3 κλωτσιές όταν έπρεπε.

Φαμπιάν Βάργκας: 6
Ο Κολομβιανός επέστρεψε στο αρχικό σχήμα και έδειξε ότι στην καλή του μέρα μπορεί να δώσει πολλά. Και χθες το έκανε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο 45λεπτο με τον Καφέ να βγαίνει περισσότερο μπροστά ο Βάργκας έπρεπε να έχει το νου του περισσότερο στην άμυνα, αλλά δεν το έκανε με αποτέλεσμα να δέχονται φάσεις από τον άξονα. Στην επανάληψη και ειδικά όταν βγήκε ο Λαγός, ο Βάργκας έπαιξε σε τριάδα χαφ μπροστά και στήριζε τον Λυμπερόπουλο. Μάλιστα πέρασε και καλές μπαλιές μπροστά. Είχε δύο καλά σουτ (20', 65') προς τον Σιδ