Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

08:20 19/9/2011 - Πηγή: AEK365
Γιάννης Αραμπατζής: 8Απέδειξε τι πρέπει να κάνει ένας κανονικός τερματοφύλακας. Επενέβη σε όλες τις δύσκολες φάσεις. Στο 15' και στο 30' σε τετ α τετ με τον Μπούντιμιρ και στο 68' σε σουτ του Κουτσιανικούλη απέκρουσε, ενώ σε άλλο τετ α τετ του Κροάτη επιθετικού τον ανάγκασε να πλασάρει πολύ ψηλά. Σε όλο το 90λεπτο έδειξε ψύχραιμος και καθοδήγησε άψογα την ομάδα από πίσω, ενώ είχε και γρήγορες τοποθετήσεις. Χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, κάτι που θα γίνει στα επόμενα ματς που θα παίζει βασικός. Νίκος Γεωργέας: 5Είναι δεδομένο πια ότι δεν είναι ο παλιός καλός Γεωργέας. Θέλει ανάσες, θέλει
ξεκούραση και να «φρεσκάρει» το μυαλό του. Χθες στο ΟΑΚΑ είχε προβλήματα με τον κινητικό Ρομάνο και τον Φραγκουλάκη από... κοντά. Πολλές φορές βγήκε χωρίς λόγο πολύ ψηλά, χάνοντας τις φάσεις με αποτέλεσμα να τρέχει πανικόβλητος πίσω να προλάβει. Εκανε ειδικά στο πρώτο 45λεπτο 1-2 πολύ σημαντικά λάθη, που ευτυχώς δεν κόστισαν... Νίκος Καράμπελας: 6Επαιξε αυτό που ξέρει, αν και δείχνει κουρασμένος. Ο Ελληνας αριστερός μπακ μόνο στο ξεκίνημα έχασε 1-2 φορές τον Κουτσιανικούλη, αλλά μετά... έστρωσε. Ηλεγχε την πλευρά του αμυντικά, αλλά δεν έκανε κούρσες για να βοηθήσει επιθετικά. Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να πάρει... ανάσες ο Καράμπελας, ελλείψει άλλου κλασικού αριστερού μπακ. Κώστας Μανωλάς: 6Εκανε 2-3 εγκληματικά λάθη που πάλι καλά που δεν «πλήρωσε» η ΑΕΚ. Ειδικά στην φάση του 14' με το παιδικό γύρισμα στον Αραμπατζή... Εχασε αρκετές φορές τον Μπούντιμιρ, αλλά με την ταχύτητα του κατάφερε να προλάβει άλλες δύσκολες φάσεις. Για να βελτιώσει το παιχνίδι του πρέπει... χθες να σταματήσει όλα αυτά τα επιπόλαια λάθη. Στο 17' είχε μια καλή φάση για γκολ με κεφαλιά άουτ. Χουάν Κάλα: 5Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός ήταν απλά... μια παρουσία στο κέντρο της άμυνας. Απέφυγε τα λάθη και... όλες τις δύσκολες φάσεις της ΑΕΚ. Εδειξε πολύ αργός, αν και το αρνητικό στοιχείο του ήταν ότι ειδικά στο πρώτο 45λεπτο έκανε πολλές «τυφλές» απομακρύνσεις από την άμυνα προς την επίθεση. Ετσι δεν πέρναγε η μπάλα καθόλου από τα χαφ. Γρηγόρης Μάκος: 7Μετά τον Αραμπατζή, ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ. Ο μοναδικός χαφ που έτρεχε και έκανε την δουλειά του, ενώ κατάφερε με έξυπνη κίνηση στον χώρο να σκοράρει με υπέροχο πλασέ και να σκοράρει το γκολ που δεν μπορούσαν να βάλουν οι τέσσερις της επίθεσης. Κάλυψε πολλές τρύπες στο κέντρο, αλλά δεν φτάνει ένας... Θέλει ένα Βάργκας δίπλα του, αφού ο Γκέντσογλου δείχνει ότι δεν μπορεί. Αν καταφέρει και βελτιώσει το επιθετικό του παιχνίδι, θα γίνει ακόμα πιο πλήρης χαφ. Σάββας Γκέντσογλου: 5Ακόμα μία ευκαιρία στα... σκουπίδια. Ο νεαρός δείχνει να ξέρει μπάλα, αλλά αυτό του κάνει κακό. Διότι δεν βελτιώνει το αμυντικό του παιχνίδι και τα εύκολα λάθη, κάτι που πρέπει να κάνει ένας κανονικός χαφ. Πάντα ήταν ένα κλικ πίσω από τον ρυθμό και τις φάσεις του αγώνα, ενώ ακόμα και σε μία καλή ευκαιρία στο τέλος δεν κατάφερε να βρει τρόπο να σουτάρει και να πάει η μπάλα στην εστία... Χοσέ Κάρλος: 5Πεσμένος δείχνει ο Ισπανός μέσος και σαν να έχει...