Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

07:55 11/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ Αποφασιστικός να πάρει την ευκαιρία από τον Χιμένεθ και να την κάνει... δική του. Και τα κατάφερε. Ήταν σίγουρος στην απόδοσή του, δεν φέρει ευθύνη στα γκολ (η σέντρα στο πρώτο γκολ της ΑΕ Λεμεσού ήταν δύσκολη να την αντιμετωπίσει) και σε γενικές γραμμές έδειξε έτοιμος ακόμα και για τη θέση του βασικού. ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ Η ευχάριστη έκπληξη για τον μικρό! Εξαιρετική απόδοση και ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε αρετές ενός εξαιρετικού full back. Ανέβαινε μπροστά,
πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές σέντρες στην κίνηση, είχε καλά γυρίσματα, σωστός σε τρία του κοψίματα, είχε σωστή τοποθέτηση σώματος. Έκανε δύο λάθη, αλλά ήταν πάνω στον ενθουσιασμό. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. ΓΕΩΡΓΕΑΣ Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του, στη θέση του αριστερού μπακ που αγωνίστηκε. Στο πρώτο δεν έπαιρνε τόσες πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες, αντίθετα με την επανάληψη όπου πήρε κάποια μέτρα. Έκανε δύο σουτ εντελώς όμως άστοχα. ΚΑΛΑ Σαφής η βελτίωσή του στο συγκεκριμένο παιχνίδι, συγκριτικά με την εικόνα που έδειξε στον αγώνα με την Ανόρθωση. Πέτυχε ένα γκολ, σημειώσε ωστόσο και αυτογκόλ λόγο της λάθος τοποθέτησης σώματος που είχε. Προσπάθησε πάντως να δείξει ότι η εικόνα του την Τρίτη δεν ήταν αυτή που έπρεπε: Και τα κατάφερε. ΑΓΚΙΡΙΜΠΑ Όλο το 90λεπτο έπαιξε ο Γκανέζος σε ρόλο στόπερ και η αλήθεια είναι ότι τα πήγε καλύτερα, παρά σαν αμυντικό χαφ. Αυτό που του λείπει πάντως είναι το... τσαγανό και ο τσαμπουκάς στο παιχνίδι του. Τόσο σαν χαφ όσο και σαν στόπερ είναι στοιχεία που χρειάζονται. ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ Τον πιστεύει πολύ ο Χιμένεθ και τον χρησιμοποιεί σαν δεύτερο αμυντικό χαφ. Είναι «σβούρα» στο κέντρο ο Κλωναρίδης, ξέρει μπάλα και ο προπονητής πιστεύει ότι δίνοντάς του παιχνίδια στα πόδια του θα τον κάνει λιγότερο νευρικό μέσα στο παιχνίδι και αυτόματα πιο ουσιαστικό. Είχε νευρικότητα χθες, όμως σε γενικές γραμμές έδειξε κάποια καλά στοιχεά που πρέπει να δουλέψει. ΓΚΟΥΛΟΝ Για 60 λεπτά αγωνίστηκε ο Γκουλόν στο δεύτερο παιχνίδι δοκιμής του. Καθαρό αμυντικό χαφ, δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες να φτιάξει παιχνίδι και απλά έτρεχε 10-15 μέτρα μπροστά, δεξιά και πίσω. Πρέπει να δουλέψει στη φυσική κατάσταση, δείχνει βαρύς, όμως παράλληλα αποδεικνύει σε κάποια στιγμές στον αγώνα ότι ξέρει μπάλα. Πολύ σημαντικό για τον Γκουλόν το γεγονός ότι «βλέπει» γήπεδο και έχει καταλήξει που θα δώσει τη μπάλα πριν την πάρει στα πόδια του. ΛΑΓΟΣ Έπαιξε σαν αριστερό εξτρέμ και κινήθηκε σε ρηχά νερά. Δεν βοήθησε δημιουργικά, δεν έκανε μία κούρσα να δημιουργήσει μία φάση. Είναι ντεφορμέ ο Λαγός και φαίνεται με... γυμνό μάτι. ΣΙΑΛΜΑΣ Εξαιρετική εμφάνιση που συνδιάστηκε με γκολ για τον Σιαλμά. Έβγαλε πάθος στο γήπεδο, έδωσε πολλές μάχες και βγήκε νικητής, ενώ χρησιμοποίησε τέλεια όταν έπρεπε το χαμηλό κέντρο βάρος του να διαφεύγει μέσα από στενά μαρκαρίσματα. Έκανε σουτ (εκτός του γκολ), δημιούργησε ευκαιρίες, πίεσε τον αντίπαλο. Πολύ καλός. ΓΚΕΡΕΪΡΟ Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Βραζιλιάνος είναι ή του ύψους ή του βάθους. Σε αυτή την ΑΕΚ όμως δείχνει, κάποιες στιγμές όταν όλα...